Szlakiem lessowych wąwozów

Adres:

Nałęczów

Kraina Lessowych Wąwozów, jak nazywany jest teren, gdzie położony jest Nałęczów, daje możliwość podziwiania tego charakterystycznego elementu lubelskiego krajobrazu w najróżniejszych miejscach.

Jeden z najpiękniejszych wąwozów – Korzeniowy znajduje się w Kazimierzu Dolnym, ale jeśli chcemy wybrać się na wycieczkę pieszą szlakiem lessowych wąwozów, warto wybrać się do nieodległych od Nałęczowa Puław, gdzie zaczyna się wyznaczony 12-kilometrowy szlak pozwalający w pełni docenić te niezwykłe twory natury. Zaczynając wędrówkę od fosy przy puławskim pałacu zmierzamy ulicami Puław: Głęboką, Skowieszyńską, do Ceglanej, po czym skręcamy w sosnowy zagajnik, który doprowadzi nas do pierwszego wąwozu na szlaku prowadzącego do Piasecznicy. Wybierając dalszą drogę na Włostowo, mijamy krzyż upamiętniający bitwę stoczoną tutaj przez wojska Stefana Czarnieckiego z armią szwedzką. Kolejne wąwozy na szlaku prowadzą do Olszowego Dołu i Góry Pod Winnicą Parchatka. Niedaleko niej położona jest Kolonia Zbedowice, w której znajduje się pomnik upamiętniający masakrę okolicznych mieszkańców w trakcie tzw. Krwawej Środy – akcji odwetowo-pacyfikacyjnej prowadzonej w tym regionie przez hitlerowców w 1942 roku. Dalsza droga z miejscowości Zbędowice prowadzi znów do Parchatki, skręcając w stronę wzniesienia, na którym znajdują się trzy krzyże wzniesione jeszcze przez księżnę Izabelę Czartoryską, właścicielkę majątku w Puławach, która zachwycona naturalnym urokiem tego miejsca stworzyła swoiste przedłużenie puławskiego parku w postaci punktów widokowych na trasie. Kolejny wąwóz znajdujący się tutaj prowadzi do asfaltowej drogi Puławy – Lublin, która kończy szlak lessowych wąwozów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1715