Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowym Targu

Adres:

ul. Kościelna 1, 34-400 Nowy Targ

W Nowym Targu znajduje się rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który pochodzi z XIV wieku.

Według oficjalnych informacji kościół ten ufundował sam krój Kazimierz Wielki, w roku 1346. Jest to więc ogromne wyróżnienie dla tutejszej parafii. W historii parafii możemy doszukać wielu pożarów, które nawiedzały kościół pod wezwaniem św. Katarzyny. Dochodziło więc do wielu zmian w wyglądzie i architekturze tutejszego kościoła. W roku 1601 spłonęła znaczna część kościoła, przez co świątynię trzeba było odbudować. Prace trwały bardzo długo bo od 1606 roku, aż do 1655. Remont zaowocował tym, że nie użyto tym razem drewna do odbudowy, a postarano się o murowaną konstrukcję. W roku 1765 doszło do odnowienia kościoła i wprowadzenia kilku zmian w jego wyglądzie. Inicjatorem tego był ksiądz Józef Sawicki. Powodem zmian był pożar, który kolejny raz nawiedził parafię i uszkodził kościół. Tym razem ksiądz Sawicki postanowił postawić mur cmentarny wraz z przepiękną bramą, a także m. in. dzwonnicę. Przez kolejne sto lat kościół nie wymagał gruntownych remontów. Kolejne takie wydarzenie miało miejsce pod koniec XIX wieku. Zdecydowano się wówczas na stworzenie nowych stacji Drogi Krzyżowej, a także wykonanie kopii obrazu ołtarzowego, który był dosyć mocno zniszczony. O Kościół przez wiele wieków starano się bardzo dbać, aby zachować go w jak najlepszym stanie. Dzięki temu, wszyscy możemy dziś podziwiać i zachwycać się tym pięknym miejscem. Znajdujący się w Nowym Targu kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest miejscem wyjątkowym i bardzo interesującym. Mieszkańcy mają to szczęście, że mogą do tego kościoła uczęszczać kiedy tylko chcą. Przyjezdni zachwycają się tym miejscem i nic w tym dziwnego. Jest to bardzo już wiekowa parafia, która istnieje dzięki królowi Polski Kazimierzowi Wielkiemu. Warto w to miejsce przybyć, aby móc zobaczyć je na własne oczy, tym bardziej jeśli znajdujemy się akurat w Nowym Targu.

 

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1392