Rezerwat przyrody Skałka Rogoźnicka

Adres:

Nowy Targ

Rogożnik jest miejscowością należącą do powiatu nowotarskiego. Jest to niezwykłe miejsce w tym regionie, ponieważ znajduje się tutaj Skałka Rogoźnicka.

Z jej powodu został tutaj utworzony rezerwat przyrody, który jest wpisany do Listy Światowego Dziedzictwa Geologicznego UNESCO. Skałka Rogoźnicka jest wyjątkowym obiektem. Według badaczy jest ona obiektem, który ma za sobą już wiele milionów lat. Problemem jest fakt, że wielu badaczy jest przeciwnych temu, aby turyści mogli te miejsce oglądać na własne oczy. Obawiają się oni, że ten wyjątkowy zabytek przyrodniczy ulegnie z tego powodu zniszczeniu. W Skałce Rogoźnickiej występuje biały muszlowiec mikrytowy, który można wręcz uznać za ewenement w całych Karpatach. Z ciekawostek warto również dodać, że Skałka Rogoźnicka nie zostałaby odkryta, gdyby nie fakt, że w tym miejscu przez dłuższy czas funkcjonowała żwirownia. Z kamieniołomu uzyskiwane było kruszywo i tak udało się odkryć to wspaniałe i wyjątkowe znalezisko, którym teraz zachwyca się cały świat. Zachwycają się tylko znawcy tematu, ponieważ rezerwat przyrody Rogoźnik jest stosunkowo słabo rozreklamowany w świecie, ale także w Polsce. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że mieszka w pobliżu tak niezwykłego miejsca, które naprawdę warto byłoby odwiedzić i zobaczyć na własne oczy. Jeśli miejscowość Rogoźnik nie będzie reklamowała swojej atrakcji turystycznej, to nikt tutaj nie będzie przyjeżdżał, a szkoda, aby tak pięknego dzieła natury nie podziwiać. Jeśli planujesz wyjazd w okolice Nowego Targu, to koniecznie zajrzyj do miejscowości Rogoźnik. Rezerwat przyrody, który się tutaj znajduje jest miejscem wyjątkowym. To tutaj przyroda budowała skały przez miliony lat. Jedna z takich skał zachowała się do dziś i właśnie my możemy się nią pochwalić w świecie i podziwiać jej piękno. Jest to ewenement na skalę światową więc naprawdę jest czym się szczycić. Jeśli tylko masz taką możliwość, to musisz tu przybyć. Na pewno nie będziesz żałować!

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1076