Dawny Pałac Biskupi w Nysie

Adres:

Nysa

Architektura baroku miast śląskich ukształtowała popularny typ budynków o charakterze reprezentacyjnym, którymi były pałace miejskie wzorowane na pałacach Pragi i Wiednia.

Jak przystało na stolicę księstwa biskupiego, Nysa pod koniec XVIII wieku poszczycić się mogła Pałacem Biskupim, który uchodził za największą budowlę barokową w mieście. Rozpoczęcie budowy tej reprezentacyjnej rezydencji nastąpiło z inicjatywy arcyksięcia austriackiego biskupa Karola Habsburga w 1620 roku. Budowa została przerwana na długie lata, najpierw przez śmierć inicjatora, potem przez wybuch wojny trzydziestoletniej. W 1729 roku ukończono budowę pałacu. Początkowo pracami związanymi z budową kierował znany architekt Michał Klein, a w późniejszym etapie obowiązki te przejął Antoni Feliks Hammerschmidt, by dokończyć zamierzenie. Początkowy projekt pałacu zakładał, że budowla będzie miała kształt podkowy i składać się miała z trzech dwupiętrowych skrzydeł, w ostateczności bryła budynku została powiększona o kolejne czwarte skrzydło. Projektantem pałacu był jezuicki architekt Krzysztof Tausch, który kształcił się w dziedzinie architektury u jednego z największych mistrzów sztuki barokowej Andrei Pozzo. Projekty nadzorowane przez mistrza i jego uczniów cechował rozmach, bogate formy stylowe i artystyczne oraz detale architektoniczne fasad. Przykładem takiego kunsztu był właśnie Nyski Pałac Biskupi ze znakomitym wystrojem i wyposażeniem. Rezydencja biskupia w 1742 roku po przejęciu północnej części Księstwa Nyskiego przeszła w posiadanie Prusaków, którzy przeznaczyli ją na cele wojskowe. Kolejne wydarzenia historyczne na przestrzeni lat spowodowały, że 1810 rok przyniósł koniec kilkuwiekowego panowania biskupów wrocławskich w księstwie nyskim. Podczas II wojny światowej zniszczony działaniami wojennymi budynek pałacu spłonął. Lata 1947-1948 to czas odbudowy zniszczeń, wystroju wnętrz nie udało się odratować. Kolejny okres to lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, gdy podjęto prace przy odrestaurowaniu obiektu, by w 1986 roku przekazać go na siedzibę muzeum Powiatowego w Nysie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1550