Pałac w Siestrzechowicach

Adres:

Siestrzechowice

Na terenie powiatu nyskiego, w województwie opolskim, na południowym brzegu Jeziora Nyskiego znajduje się mała wioska Siestrzechhowice, a w niej znajduje się Pałac w Siestrzechowicach.

Obiekt został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 177/55 w 1955 roku. Ta renesansowa budowla z XVI wieku, była siedzibą biskupów wrocławskich. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat budowla pałacu została silnie rozgrabiona i zdewastowana, powoli stawała się ruiną. Obecnie pałac ma nowego właściciela, znajduje się w rękach prywatnych, trwają pierwsze prace związane z przywróceniem świetności tego miejsca. Pałac powstał pod koniec XVI wieku. W połowie XVI wieku, majątek był własnością Macieja von Logau. Od roku 1557 zarządzał majątkiem siestrzechowickim Joachim Daniel von Hannsdorf, kolejno Adam von Nimptsch i Wolf Dietrich von Falkenhayn, od którego dobra odkupił biskup wrocławski Andreas Jerin. W latach 1593-1594 na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem i krużgankami powstała budowla przeznaczona na pałac biskupi. Kolejno pałac został odkupiony i przeznaczona jako rezydencja dla siostrzeńca biskupa Andrzeja von Jerina, sędziego dworskiego księstwa nyskiego i jego żony. Główne wejście pałacu zdobił herb Jerinów. Do pierwszej połowy XVIII wieku pałac należał do potomków Jerina. W 1743 roku a został przekazany przez kolejnego właściciela biskupa wrocławskiego Franciszka Ludwika von Strachwitza, wraz z pobliskimi terenami na rzecz szpitala biskupiego w Nysie. W trakcie kolejnych lat budynek pałacu ulegał przebudowom. XX wieku w trakcie remontu kaplicy pałacowej na sklepieniach i ścianach pałacu odkryto unikatowe XVI wieczne freski z herbami urzędników księstwa nyskiego. Pośród zachowanych fresków z 79 herbów rodów szlacheckich Górnego i Dolnego Śląska szczególnie cenny wydaje się zachowany herb biskupa wrocławskiego Andreasa von Jerin, wzmianke o herbach można często pzreczytać w materiałach promujących wojewodztwo. Ale rezydncja pałacu nie jest udostepniona do zwiedzania.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1705