Cmentarz żydowski w Opolu Lubelskim

Adres:

Józefowska, 24-300 Opole Lubelskie

Z pewnością każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, iż Polska jest pięknym krajem.

Coraz częściej odwiedzają nas obcokrajowcy, gdyż chcą oni poznać naszą historię oraz odwiedzić najpiękniejsze zakątki Polski. Jak wiadomo większość zabytków jest żywym świadkiem historii i wiąże się z burzliwą przeszłością naszego kraju. Co więcej, niegdyś nasze ziemie zamieszkiwały przeróżne mniejszości etniczne i narodowe, których dziś już nie ma. Większość takowych mniejszości została bowiem wymordowana lub wyemigrowała podczas drugiej wojny światowej. Zostawili oni jednak spory kawałek swojej kultury. Szczególnie jeśli chodzi o Żydów. Do dziś istnieje wiele synagog, a także cmentarzy żydowskich. Jeden z nich znajduje się w Opolu Lubelskim, położonym w województwie lubelskim, a dokładniej w Kotlinie Chodelskiej. Nie jest znana dokładna data założenia tej nekropoli, jednak historycy twierdzą, że mogło to być około połowy siedemnastego wieku. Dawniej na terenie cmentarza żydowskiego w Opolu Lubelskim znajdował się ohel, a także inny budynek, który prawdopodobnie był domem przedpogrzebowym. Niestety zostały one zdewastowane przed hitlerowców podczas drugiej wojny światowej za pomocą macewy, która służyła do utwardzania chodników oraz ulic. Po wojnie kirkut również ulegał zniszczeniom. W latach sześćdziesiątych ogrodzono go i na jego miejscu posadzono las. Do dziś przetrwały jedynie pojedyncze fragmenty macew. Całość znajduje się na powierzchni około dwóch hektarów. Kirkut ten więc był dość sporym obiektem. Cmentarz Żydowski w Opolu Lubelskim możemy znaleźć na ulicy Józefowskiej. Z pewnością warto się tam wybrać podczas zwieszania Opola Lubelskiego lub jego okolić. Jest to bowiem niezwykłe miejsce, a kultywowanie pamięci o polskich Żydach powinno być dla każdego Polaka czymś niezwykle istotnym.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1581