Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej

Adres:

plac Kopernika 12, 45-001 Opole

W Opolu znajduje się bardzo wiele różnych kościołów. Większość z nich to obiekty, które są naprawdę warte uwagi.

Takim miejscem jest również kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej. Jest to podobno najstarszy rzymskokatolicki kościół, który znajduje się w Opolu. Kościół ten posiada dosyć obszerną historię. Pierwszy kościół jaki tu istniał pochodził już z okolic X wieku. Podobno powstał on w miejscu, w którym kazania wygłaszał św. Wojciech. Był to niewielkiej wielkości drewniany kościół, który był własnością dominikanów. Z czasem zdecydowano się zbudować kościół murowany. Miało to miejsce w roku 1399. Z czasem kościół przeszedł we władanie ewangelików. W kolejnych wiekach kościół został zniszczony po części przez pożar. Przebudowano i zmodernizowano go w roku 1739, aby nadal mógł pełnić swoją funkcję. W historii tego obiektu znajdziemy również informacje na temat szpitala jaki z części kościoła uczyniono. Dopiero w okolicach 1820 roku zaczęto znowu odprawiać w nim msze święte. Kościół również w XX wieku został zmodernizowany i rozbudowany. Dziś możemy dzięki temu zachwycać się tym niezwykłym budynkiem. Wewnątrz kościoła odnajdziemy głównie nawiązanie do baroku. Jest się naprawdę czym zachwycać. Z ciekawostek warto również wspomnieć o tym, że pomimo tego, że kościół ten większość nazywa kościołem pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej, to jest to także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha. Pełna nazwa kościoła jest więc dłuższa, jednak wiele osób zapomina o św. Wojciechu mówiąc o tym ciekawym i zabytkowym kościele. Do tego kościoła naprawdę warto wejść. Mało jest miejsc takich jak te, które mają już tysiącletnią historię. Oczywiście nie jest to ten kościół, który był tu wieki temu, ale nadal jest to te same miejsce. Pobyt tutaj jest ekscytującym wydarzeniem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1357