Kościół pw. św. Mikołaja w Otmuchowie

Adres:

Kościelna, 48-385 Otmuchów

Otmuchów to malownicza miejscowość położona u stóp Sudetów.

To tu znajduje się słynny kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja i Franciszka Ksawerego. Jest on jednym z najcenniejszych zabytków w tej części naszego kraju. Majestatyczny, barokowy kościół góruje nad centrum miasta. Budowla ta została ufundowana przez mieszkańców Otmuchowa oraz biskupa wrocławskiego - Franciszka Ludwika. W siedemnastym wieku wzniesiono robiącą ogromne wrażenie bazylikę z dwiema wieżami. Powstała ona na miejscu wcześniejszej, starszej i mniej okazałej świątyni. Można zauważyć pewną prawidłowość, według której kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego jest podobny do świątyń czeskiej Pragi. Spowodowane jest to tym, że autorami projektu tej wspaniałej budowli byli wiedeńscy architekci, którzy wzorowali się właśnie na kościołach królujących na czeskiej Pradze. Wewnątrz świątyni możemy zobaczyć wiele interesujących zabytków i detali. Szczególną uwagę należy zwrócić na przepiękną polichromię. Jest ona dziełem słynnego Karola Dankwarta. Innymi wartymi uwagi zabytkami są z pewnością niezwykłe barokowe ołtarze, rzeźby i obrazy. To wyjątkowe wyposażenie potrafi zrobić wrażenie nawet na tych najbardziej wymagających turystach. Większość z nich zostały wykonane bowiem przez artystów słynnych na całym świecie. Przykładem mogą być bez wątpienia przepiękne obrazy autorstwa Michała Willmanna. Kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja i Franciszka Ksawerego powinien znaleźć się na liście miejsc wartych odwiedzenia każdego turysty. Jest on dumą nie tylko miasta Otmuchów, ale również całego kraju. Zabierz koniecznie tam swoich najbliższych i razem odkrywajcie po kroku to tajemnicze i niezwykłe miejsce. Odwiedzanie tego miejsca to idealny sposób na spędzanie czasu z rodziną. Będzie to ciekawą lekcją historii, która jest na wyciągnięcie ręki!

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1654