Cerkiew św. Łukasza w Zubrzyku

Adres:

Zubrzyk

W Zubrzyku, który należy do gminy Piwniczna Zdrój, możemy odnaleźć cerkiew pod wezwaniem św. Łukasza.

Początkowo było to miejsce wyznania grekokatolickiego, jednak z czasem cerkiew zaczęto wykorzystywać, jako kościół rzymskokatolicki. Było to spowodowane między innymi tym, że w latach 40 ubiegłego wieku, wysiedlano z tych terenów ludność Łemkowską. Pozostałe po niej obiekty kultu religijnego postanowiono więc wykorzystać. Według archiwalnych danych, budowla ta została ukończona w 1875 roku. Cerkiew jest podzielona na trzy części. Wydzielono tutaj nawę, prezbiterium, oraz babiniec z widoczną wieżą. Według szacunków wyposażenie, jakie znajduje się w środku może pochodzić z XVIII wieku. Warto także zaznaczyć, że w bliskiej okolicy od cerkwi znajduje się zabytkowy już cmentarz. Odnajdziemy na nim groby łemkowskiej ludności. Niestety większość grobów jest zaniedbana i niszczeje w oczach. Ludność zamieszkująca miejscowość nie poczuwa się do obowiązku zadbania o ich pamięć i miejsce spoczynku. Koniecznie trzeba w te miejsce się udać, zanim zabytkowo już groby całkowicie ulegną zniszczeniu. Według różnych opinii jest to jeden z największych łemkowskich cmentarzy w okolicy, a jak przecież wiadomo tereny Nowosądecczyzny były w dużej ilości zasiedlone właśnie przez tę ludność. Zubrzyk i okolice cerkwi św. Łukasza to również wspaniałe miejsce widokowe. Możemy podziwiać tutaj przepiękny krajobraz. Cerkiew na tle okolicy wygląda naprawdę na okazałą budowlę, choć niektórzy uważają, że jej wygląd jest archaiczny i był już taki w momencie jej powstawania w 1875 roku. Każdy powinien dokonać jednak oceny we własnym zakresie, dlatego warto tutaj przyjechać i zobaczyć to miejsce. Tym bardziej, jeśli wypoczywamy w Piwnicznej Zdroju, bądź w okolicach, to nie będziemy mieli daleko.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1630