Kościół ewangelicki w Pokoju

Adres:

ul. 1-go Maja 12, 46-034 Pokój

Z pewnością każdy zgodzi się, iż Polska jest niezwykłym krajem, a miarą tej niezwykłości jest ilość wspaniałych miejsc i atrakcji turystycznych.

Szczególnie pod tym względem niesamowite jest województwo opolskie. Znajduje się tu niewielka wieś o bardzo przyjaznej nazwie - Pokój. Możemy tu znaleźć wiele naprawdę interesujących zabytków. Jednym z nich jest kościół ewangelicki, a właściwie siedziba parafii ewangelicko-augsburskiej znajdująca się przy ulicy 1-ego Maja. Kościół ten został zaprojektowany przez niejakiego Schirmeister. Wybudowany został on w latach 1765-1775. Nadano mu imię księżnej Zofii i uroczyście poświęcono 8 sierpnia 1775 roku. Poziomy rzut tego budynku jest owalny, natomiast jego cztery dobudówki są w kształcie kwadratów. Do każdej z przybudówek można wejść osobnym wejściem. Kościół posiada wieżę, którą wieńczy zegar piaskowy oraz kopuła. Wieża jest sporo wyższa od poziomu dachu kościoła. Wewnątrz budynku znajdują się galerie, a także sala loża książęca. Wnętrze jest bardzo bogato zdobione, szczególnie ołtarz wraz z amboną. Zdobiony jest on wspaniałymi obrazami, takimi jak na przykład "Ostatnia wieczerza". Ozdoby kościoła to elementy reprezentujące styl rokokowy. Kościół ten był dwukrotnie przebudowywany. W 1816 roku parafia liczyła 1382 wiernych. Tuż obok kościoła znajduje się cmentarz ewangelicki. Znajdują się tam nagrobki zarówno zwykłych osób, jak i naprawdę najznakomitszych osobowości takich, jak na przykład księżna Amalia zu Hohenlohe – Langenburg. Kościół ewangelicki w Pokoju z pewnością jest miejscem, które warto odwiedzić. Z pewnością takie zwiedzanie będzie stanowiło świetne uzupełnienie wycieczki po Opolszczyźnie, a w szczególności Pokoju i jego okolic, które są naprawdę niesamowite. Zabierz więc rodzinę lub przyjaciół i przyjeżdżajcie do Pokoju.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1545