Kościół parafialny w Zębie

Adres:

Ząb

Miejscowość Ząb jest miejscowością położoną najwyżej w Polsce (1013m n. p.m.). Główna atrakcją wsi jest znajdujący się tam parafialny kościół św. Anny, wyznania katolickiego.

Budowa świątyni trwała aż 6 lat, a rozpoczęto ją w 1915 roku i poświęcenie budowli odbyło się w 1932 roku przez arcybiskupa krakowskiego Adama Sapiehe. Kościół jednonawowy wzniesiony został z drewna, elewacja oszalowana pionowo, a dach i elewacje wieży (konstrukcja słupowo-ramowa) pokryte są gontem. Na dachu dwuspadowym prezbiterium znajduje się sygnaturka. Parafię tworzą mieszkańcy trzech miejscowości: Zębu, Bustryku i Sierockiego. Ołtarz został wykonany w stylu regionalnym. W centralnym miejscu ołtarza znajduje się obraz św. Anny. Po bokach rzeźbione figury św. Jana Ewangelisty i św Jakuba Starszego. W górnej części ołtarza jest obraz Trójcy Przenajświętszej. Ołtarze boczne, ambona i stalle zostały wykonane po II wojnie światowej przez Jana Tylkę i wzorowane były na barokowych ołtarzach. W latach 2007-2010 został wykonany remont kościoła oraz ogrodzenia dzięki mieszkańcom parafii i 17 września 2011 roku Arcybiskup Metropolita Krakowski, Kardynał Stanisław Dziwisz dokonał konsekracji kościoła. Na uwagę zasługuje również kapliczka na placu kościelnym. Wybudowana została jako wotum dziękczynności za przejazd Jana Pawła II w 1997 roku przez Gubałówkę i Ząb. Nieopodal kościoła znajduje się urokliwy cmentarz obsadzony limbami z przepięknymi murowanymi i drewnianymi nagrobkami. Wybudowano tam kaplicę pw. Miłosierdzia Bożego, którą poświęcił Kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. Zapewnia wszystkim osobom zainteresowanym szansę uczestnictwa w różnorodnych uroczystościach religijnych każdego dnia roku i o różnorodnych godzinach w takcie dnia w komfortowych warunkach. To miejsce sakralne warte zobaczenia.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1490