Rynek w Przemyślu

Adres:

Rynek, Przemyśl

Każde miasto w dawnych czasach, jak i teraz, posiadało swoje centrum w którym odbywał się handel, było to miejsce spotkań jak i miejsce w którym odbywały się najważniejsze wydarzenia, był to po prostu rynek.

Rynek w Przemyślu również zarówno kiedyś jak i teraz pełni taką funkcję. Niestety w upływie czasu nie pozostały na nim żadne najstarsze budynki. Pierwsze były drewniane, które z czasem zaczęto zastępować murowanymi i tak jest do dziś. W XVI wieku na miejscu starych drewnianych domów zaczęły powstawać kamienice z cegły. Na początku były to przede wszystkim obiekty jednokondygnacyjne, jednak z czasem rozpoczęto dobudowy kolejnych pięter. Taki obraz kamienic na rynku w Przemyślu zachował się do dziś. Dziś Rynek w Przemyślu nada jest miejscem spotkań wielu ludzi i jest sercem miasta. Przebywając na nim nie można przejść obojętnie obok starego ratusza, który zajmuje honorowe – centralne miejsce rynku. Dziś nie pełni on tej funkcji jednak idealnie komponuje się z całym zagospodarowaniem terenu. Sam rynek nie zachował do dziś swojego kształtu ponieważ z jednej jego strony można zauważyć pomnik. Jest to niezwykle urokliwe miejsce, które przyciąga wiele osób do spaceru jak i do wypoczynku. Nawierzchnia rynku wyłożona jest starym kamieniem dodając całemu rynkowi atmosfery starego miasta. Kamienie te jednak nie są aż tak stare, ponieważ zostały wyłożone w XIX wieku. Rynek w Przemyślu to doskonale miejsce na wypoczynek jak i miejsce spotkań. Można tam miło spędzić czas w przyrynkowych kawiarenkach jak i tez odpoczywając na jednej z ławek zdobiących plac. Jest to samo centrum miasta dlatego też właśnie z rynku prowadzą drogi do większości zabytków Przemyśla. Podczas pogodnego dnia można zauważyć na terenie rynku wielu turystów spacerujących samodzielnie lub też w grupach zorganizowanych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2111