Zespół pałacowo-parkowy Turnauów w Urzejowicach

Adres:

Urzejowice

Urzejowice są małą wsią położoną w gminie Przeworsk, w województwie podkarpackim.

Właścicielem wsi w 1875 roku został Herman Turnau, który przyczynił się do rozwoju rolnictwa i modernizacji we wsi. W centrum wzniesiono pałac, który stał się siedzibą właściciela. Obecnie jest prywatną własnością, którą można zobaczyć jedynie za zgodą właściciela. Pałac zbudowano w 1887 roku, wraz z otaczającym go parkiem. Powstały również budynki gospodarcze, oficyny, które pomagały w prowadzeniu posiadłości. Obiekt powstał w formie prostokąta, jednak zadbano o zdobienia takie jak: gzymsy, ryzality, a nawet rzeźby. Wnętrze wyposażone było bardzo elegancko. Znajdowały się stylowe meble, arrasy, obrazy, oraz bogaty księgozbiór. Warte uwagi były również płaskorzeźby. Naprzeciwko budynku znajduje się piękny, duży staw, z gęsto otaczającymi drzewami. Częścią parkową zajmowała się żona, Genowefa Turnau. Park był bardzo gęsto porośnięty drzewami, gdzie znajdowały się liczne alejki. Do dziś można zobaczyć rzadkie gatunki drzew, np. Platon. W parku zobaczyć również można sprowadzony z Palestyny drewniany krzyż, a także figurka Matki Bożej Różańcowej z Włoch. W parku pałacowym natrafimy również na duży głaz, który nazywany jest Kamieniem Zakochanych. Państwo Turnau zajęli się również budową kościoła pw. św. Mikołaja, po drugiej stronie drogi. Po wojnie w pałacu prowadzono szkołę podstawową. W tym czasie Genowefa Turnau wykupiła ziemię i zajęła się budową budynku, który miał zostać oddany pod prowadzenie szkół. Pałac odziedziczył bratanek, który zajął się rozbudową obiektu. Jednak ostatecznie budynek trafił w ręce prywatne, gdzie został całkowicie wyremontowany. Prowadzony jest z dużym zaangażowaniem i dbałością. Oficyna murowana znajdująca się obok pałacu, która wzniesiona została pod koniec XIX wieku, służy jako miejscowa poczta.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2059