"Kreacja" - premiera Puławskiego Teatru Amatorów

Wydarzenie archiwalne
Sobota, 25 marzec 2017 18:00 15 zł
Adres:

POK "Dom Chemika", ul. Wojska Polskiego 4, Puławy

Artysta uwikłany, rozdarty pomiędzy swobodą tworzenia, a koniecznością podporządkowania się wymogom komercyjnego rynku sztuki, to główny bohater „Kreacji” Ireneusza Iredyńskiego kolejnej premiery Puławskiego Teatru Amatorów.

Tajemniczy Pan, składa malarzowi kopiście Janowi Nowakowi propozycję nie do odrzucenia. Proponuje bardzo intratne zlecenie, w zamian za zmianę nazwiska i stworzenie na nowo jego tożsamości oraz poprowadzenie kariery według własnej koncepcji.

Nietrudno dostrzec paralelę, jaką poprowadził Iredyński w swojej „Kreacji” z Księgą Rodzaju, gdzie Gosia i Nikt to pierwsi ludzie, zaś Pan kreuje się na ich boga. Pan wygłaszając swoje credo artystyczne chce do końca zdominować artystę, wmawiając mu: „W zachowaniu człowieka nie ma niczego co by nie było wyuczone. Wszystko jest naśladownictwem, imitacją. W nikim nie ma nic własnego”.

Jak dzisiaj należy rozumieć te słowa? Wszechogarniająca bylejakość i fasadowość naszych poczynań prowadzić może do skrajnie pesymistycznych refleksji.

Czy Iredyński to rasowy prowokator, a może niepoprawny marzyciel? Marzyciel przekraczający wszelkie granice, depczący wszelkie wartości… Tak naprawdę chce je jednak wydobyć, podkreślić, i na końcu ocalić.

Premiera spektaklu 25 marca 2017 r. godzina 18. 00, sala widowiskowa  POK "Dom Chemika".

Obsada:

Gosia – Anna Ląd

Pan – Zbigniew Śliwiński

Jan – Ryszard Stępień

 

Adaptacja, reżyseria i koncepcja scenografii – Ryszard Stępień

Muzyka – Michał Matras

Instalacje plastyczne – Aleksandra Kozak–Kotowska

Światło – Jarosław Bernat

Wstęp – zaproszenia oraz bilety w cenie 15 zł

Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 15 roku życia.

BĘDĘ TAM:
Przeczytano: 1138