Jest rok 1863 w całej Polsce wrze. Ogłoszona przez Cara branka młodzieży polskiej do armii rosyjskiej wywołuje zdecydowany sprzeciw całego społeczeństwa. Komitet Centralny Jako Tymczasowy Rząd Narodowy proklamuje Manifest w ,którym ogłasza wybuch Powstania w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Do Puław docierają Leon Frankowski i Karol Świdziński. Frankowski zostaje mianowany komisarzem i Naczelnikiem Powstania w województwie lubelskim natomiast Świdziński zostaje komendantem instytuckiego oddziału złożonego z polskich studentów wśród których znajduje się Adam Chmielowski późniejszy św. Brat Albert.
Wymarsz oddziału sprzed Świątyni Sybilli w Osadzie Czartoryskich rozpoczyna nowy rozdział w życiu Adama. Walka o odzyskanie przez Polskę niepodległości, życie w powstańczym oddziale, odniesione rany zmuszają młodego Chmielowskiego do wielkiej próby charakteru i poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Kim jest człowiek? Dokąd zmierza? Co stanowi najwyższą wartość jego życia?
"Adam Chmielowski - niedokończona historia 1863..." to pierwsza scena spektaklu według dramatu Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" przedstawiająca wyjście Powstańców Styczniowych z Osady Pałacowej Czartoryskich w Puławach do Powstania 1863 r. Stanowi ona uzupełnienie sztuki "Brat naszego Boga" premierowo wykonanej w 2007 r. przez Puławski Teatr Amatora. Tym razem sztukę zobaczymy w nowej obsadzie oraz z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca "Powiśle" oraz Chóru Animabile Canticum z Parafii Matki Bożej Różańcowej w Puławach.
Święty Brat Albert Adam Chmielowski jest patronem Puław od 1999 roku. W tym roku został ustanowiony przez Sejm patronem 2017 r. w uznaniu wybitnych zasług w działalności niepodległościowej oraz na polu pracy społecznej i artystycznej. W uchwale zaznaczono, że w 2016 r. przypada 100. rocznica śmierci zakonnika, zaś w 2017 r. mija 130 lat, od kiedy zaczął on nosić habit zakonny.
reżyseria: Ryszard Stępień
scenariusz: Robert Och, Ryszard Stępień
opracowanie muzyczne: Zbigniew Jonak
nagrania filmowe: Marcin Kawka
Premiera spektaklu 18 lutego o godz. 17.00 w sali widowiskowej POK "Dom Chemika". Wstęp wolny!