Niebieski szlak turystyczny: Dębica - Królewska Góra

Adres:

Rzeszów

Niebieski szlak Dębica-Królewska Góra jest jednym z najstarszych szlaków w okolicy Rzeszowa.

Został wyznaczony w 1969 roku i jego całkowita długość to 50 km. Jeśli chodzi o turystykę pieszą to istnieje realna opcja przejścia go w 2 dni, z podziałem na 2 odcinki jeden z Dębicy do Wiśniowej, a drugi z Wiśniowej do Krosna. Interesująca nas trasa to odcinek od miejscowości Wiśniowa - rez. Herby - Czarnówka (492 m) - Rzepnik - Polana (440 m) - po Królewską Górę (554 m). Rozpoczniemy od Wiśniowej i jej atrakcji. Jest to wieś leżąca nad rzeką Wisłoką na Pogórzu Strzyżowskim i Dynowskim. Na szczególną uwagę odwiedzających zasługuje zespół pałacowo-parkowy Mycielskich z pałacem z przełomu XVII I XVIII wieku. W zespole prócz pałacu są tez: park z wieloma pomnikami przyrody, kaplica grobowa rodziny Mycielskich, barokowa oficyna. Kolejna atrakcja na trasie szlaku to rezerwat Herby, który jest przykładem rezerwatu dbającego o przyrodę nieożywiona a dokładnie pod ochrona są wychodnie piaskowca. Rezerwat został utworzony w 1999 roku i zajmuje ok 145 ha. Dalej ścieżka szlaku prowadzi do terenami górzystymi i leśnymi do Rzepnik skąd omijając cerkiew grekokatolicką trasa wiedzie dalej na wzgórze Kiczar, a potem do wzgórz Królewskiej Góry gdzie obok najwyższe szczytu usytułowany jest cmentarz z I wojny światowej. Obecnie cmentarz ogrodzony jest krzyżem, ale mimo to zobaczyć można kilka poniszczonych tablic z mogił poległych żołnierzy, którzy walczyli o wolność dla ojczyzny. Szlak ten w ciekawy sposób spaja walory architektoniczne i przyrodnicze okolicy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1290