Zielony szlak rowerowy: Wzgórze Marii Magdaleny - Nowa Sarzyna

Adres:

Rzeszów

Szlak Wzgórze Marii Magdaleny - Nowa Sarzyna oznakowany jest kolorem zielonym i został wyznaczony przez pracowników rzeszowskiego PTTK-u w 1985 roku.

Szlak rozpoczyna się od wzgórza Marii Magdaleny przez Nową Sarzyna, Julin, Wolę Zarczycką i rezerwat florystyczny „Kołacznia”. Na chwilę obecną długość szlaku to 64 km. Historycznie rzecz ujmując szlak do 2001 roku miał swój początek w Rzeszowie, ale ze względu na powstanie innego szlaku ten rozpoczyna się na wzgórzu Marii Magdaleny, który leży w miejscowości Malawa, położona na wschód od Rzeszowa. Na południe od wsi ciągnie się pasmo Marii Magdaleny o długości ponad 20 km, gdzie najwyższe wzniesienie o nazwie Kopiec o wysokości 399 m n. p.m. Na najwyższym wzgórzu zbudowano kościół pw. Marii Magdaleny. Obecna świątynia została ufundowana przez Jerzego Lubomirskiego w 1927 roku. Trasa szlaku przebiega zarówno przez tereny leśne jak również przez tereny zamieszkiwane przez ludność lokalną. Bardzo ciekawe i malownicze są etapy prowadzące przez lasy i tereny, gdzie uczestnicy wyprawy mogą obcować z naturą. Końcowa cześć szlaku przebiega przez jeden z najmniejszych rezerwatów w Polsce. Jego typ to rezerwat florystyczny a przedmiotem ochrony jest jedyne w Polsce naturalne stanowisko różanecznika żółtego. Stanowisko różanecznika żółtego znajduje się na terenie wsi Wola Zarczycka i przysiółka Kołacznia. Miejsce to zostało odkryte przez miejscowego nauczyciela w 1909 roku. Szlak ten zasługuje na szczególną uwagę dla rowerzystów początkujących.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1074