Specjalnością Adama jest esej. „Gdybym potrafił opowiedzieć historię słowami, nie musiałbym dźwigać aparatu fotograficznego” – mógłby powtórzyć za Lewisem Hine. Sekwencje kilku fotografii dają życie drzewom, wodzie, kroplom, kamieniom, pagórkom… Język świata przyrody jest dobrze znany Adamowi. Tłumaczy nam najlepsze dzieło świata – naturę. Strzeże go, ukrywa przed wścibskimi. Można tam wejść, ale tylko przez fotografie Adama. Czasem szczęśliwcy otrzymali szansę, by wspólnie z Fotografem podążać ścieżkami Lasów Janowskich, Roztocza, Beskidu Niskiego w atmosferze wyprawy po zdobycie największej tajemnicy.
Fotografia zapamiętuje chwilę spojrzenia. Kolejna już jest inna, zastępuje ulatującą… O takim żywiole natury opowiadają fotografie Adama.
Większość prac na wystawie to fotografie analogowe, czyste od komputerowych opracowań. Pochodzą zresztą z okresu, kiedy popularność fotografii cyfrowej dopiero się rozpoczynała – tym bardziej zadziwia ich kompozycja, plan, czystość obrazu.
Adam Krzykwa, ur. w 1956 r. w Stalowej Woli, z wykształcenia przyrodnik, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, fotografią pasjonuje się od 40 lat. Inspiracje czerpie z natury, muzyki, sztuk wizualnych i podróży. Oprócz głównej pasji – zdjęć pejzażowych i przyrodniczych – zajmuje się fotografią portretową, architektury sakralnej oraz kreatywną i reklamową.
Jest laureatem konkursów: „Diakraj” (Grand Prix), „BIOsfera”, „Góry” oraz nagrody specjalnej im. Włodzimierza Puchalskiego. W dorobku ma kilka albumów autorskich, publikacje w licznych wydawnictwach, magazynach, kalendarzach. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych w Polsce, Australii, Belgii, Czechach, Niemczech, Szwecji. Reprezentował Polskę na Światowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej w Szwecji (Vargarda 1997). Do niedawna prowadził własne wydawnictwo Image.
Wystawa fotografii Adama Krzykwy
„ŻYWIOŁY/ULOTNE”
Kurator wystawy – Marian Grzybowski
27 listopada – 15 grudnia 2016
Galeria „TŁO”
fot. Adam Krzykwa