Kościół pw. Trójcy Świętej i św. Kingi

Adres:

Plac Św. Kingi 1, 33-340 Stary Sącz

Kościół pw. Trójcy Świętej i św. Kingi. Kościół pw. Trójcy Świętej i św. Kingi w Starym Sączu, jest budynkiem już wiekowym. Należy on do Klasztoru Klarysek.

Pierwsze budynki zaczęły powstawać w 1285 roku, a konsekracja kościoła miała miejsce w roku 1332. Podobno już w 1280 roku istniał pierwszy kościół pw. św. Klary, jednak nie zachowało się zbyt wiele informacji o tym jak mógłby on wyglądać. Natomiast wybudowany w 1332 roku kościół otrzymał swojego patrona, jakim jest Trójca Święta. Dopiero w późniejszym czasie zaczęto za patrona uznawać również św. Kingę. Związane jest to z tym, że znajduje się tutaj kaplica, wraz z jej relikwiami. Z historycznego punktu widzenia warto także wspomnieć o tym, że Stary Sącz w przeszłości nawiedzany był przez pożary, które dotknęły także Kościół pw. Trójcy Świętej i św. Kingi. Na szczęście za każdym razem możliwa była odbudowa zniszczonego kościoła. Kościół ten jest miejscem obowiązkowym, które należy zobaczyć będąc w okolicach Starego Sącza. Wnętrze kościoła nawiązuje do stylu barokowego. Na wewnętrznych ścianach kościoła możemy zobaczyć malowidła przedstawiające św. Kingę, oraz jej życie. Warto wiedzieć, że św. Kinga była żoną Bolesława Wstydliwego, który ofiarował jej sądecką ziemię, na której m. in. założyła Klasztor Klarysek, a gdzie obok niego wybudowana ten wspaniały kościół, który z czasem poświęcono św. Kindze. W kościele tym każdego dnia odprawiane są msze święte. W tygodniu jest to godzina 6:30, oraz 18:00. Warto przyjechać do Starego Sącza tak, aby móc wziąć udział w nabożeństwie. Jest to naprawdę ogromne przeżycie, tym bardziej, jeśli pomyślimy o tym, że jesteśmy w miejscu, które zostało założone przez jedną z świętych osób. Z ciekawostek również należy wspomnieć o tym, że św. Kinga została kanonizowana w 1999 roku przez Jana Pawła II.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1491