Kapliczka na posesji Państwa Łazarczaków

Wstęp:

Wolny

Adres:

Jaworki

Kapliczka ta znajduje się przy ulicy Biała Woda 18 w Jaworkach. Powstała w 1905 roku z fundacji rodziny Bulaków.

Została wybudowana przez Tomko Bulaka koło jego zagrody. Każdy chodził tam prosić Boga o zdrowie i opiekę. Kiedyś opiekowała się nią starsza pani Anna Bulak. Dziś opiekuje się nią pani Helena Łazarczak. Została wybudowana z kamienia, otynkowana i pokryta gontem. Prostokątny domek ma dach dwuspadowy z wysuniętym okapem. Kapliczka została odremontowana przez pana Józefa Łazarczaka. Kapliczka jest teraz pokryta blaszanym dachem i ma metalowe drzwi z małymi okienkami.

Do kapliczki wchodzi się od strony drogi prowadzącej do Rezerwatu Biała Woda. Wewnątrz znajduje się mały ołtarz. Na ścianach wiszą duże oleodruki: Serca Jezusa i Serca Najświętszej Panny Maryi ( główna ściana nad ołtarzem), Na bocznych ścianach są oleodruki: Jezusa Chrystusa złożonego w grobie oraz zaśnięcie Matki Bożej oraz wiele mniejszych w pięknych ozdobnych ramach. W kapliczce można również obejrzeć krzyż przydrożny z 1895 roku.

Odwiedziłeś oceń:
(6 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej

Opiekun:

Danuta Nowak

Autorzy:

Mirosław Łazarczak kl. VI

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1974