Kapliczka przy wąwozie Homole w Jaworkach

Wstęp:

Wolny

Adres:

Jaworki

Kapliczka znajduje się niedaleko wejścia do wąwozu Homole, przy głównej drodze. Została wzniesiona w XIX wieku.

Kapliczka ma kształt małego domku. Zbudowano ją z zaprawy glinianej i kamienia. Jest otynkowana i pokryta dachem z gontu. W bocznych ścianach są małe, łukowate okienka. Wejście do kapliczki jest zamknięte drewnianymi, pomalowanymi na niebiesko drzwiami. Bezpośrednio nad nimi znajduje się wnęka, w której stoi figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W środku jest prosty ołtarzyk, na którym stoi obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i obrazek św. Jana Pawła II.

Obok ołtarzyka wybudowany jest murowany filar. W dwóch jego wnękach są płaskorzeźby Ecce Homo i św. Jana Nepomucena. Być może z XVIII- XIXw. Według legendy obok kapliczki znajdowało się cudowne źródełko, z którego woda pomagała na choroby oczu.

Odwiedziłeś oceń:
(3 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej

Opiekun:

Danuta Nowak

Autorzy:

Marta Wyrostek kl. V

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1780