Kapliczka tzw. Mała Cerkiewka w Białej Wodzie

Wstęp:

Wolny

Adres:

Jaworki

Kapliczka znajduje się przy wejściu do Białej Wody - jednego z piękniejszych rezerwatów w Pieninach.

Nie można określić, kiedy powstała i przez kogo została ufundowana. Jest wybudowana z kamienia, otynkowana i pomalowana na biało. Dwuspadowy dach był wyłożony gontem i zakończony na kalenicy ozdobną, baniastą sterczyną. Później pan Filip Ikoniak pokrył go częściowo miedzianą blachą. Kapliczka przypomina małą cerkiewkę. Na ścianach bocznych są prostokątne okienka, a na ścianie frontowej widać wejście, które jest zabezpieczone przed złodziejami drzwiami z metalowych prętów, zamkniętymi na kłódkę. Nad drzwiami we wnęce znajduje się figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia. W środku kapliczki widać ołtarzyk z barokowo-ludowym retabulum z XVIII i XIX w. z płaskorzeźbą Chrystusa i obrazem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Na ołtarzyku widać też rzeźby ludowe: Chrystusa z Nazaretu i Matki Boskiej Bolesnej. Na ścianach wiszą oleodruki. Wśród nich jest Matka Boska Częstochowska. Są też teksty modlitw, np.,, Ojcze Nasz". Na podłodze stoją drewniane rzeźby ludowe, w tym rzeźba św. Jana Nepomucena.
Kapliczką tą opiekował się do swojej śmierci pan Filip Ikoniak.

Odwiedziłeś oceń:
(5 głosów)
Sponsorzy

etnaterm     niestrudzeni

Opis dzięki zaangażowaniu i pomocy:

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Szlachtowej

Opiekun:

Danuta Nowak

Autorzy:

Marta Wyrostek kl. V

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2514