Pałac Sanguszków w Gumniskach

Adres:

Pałac Sanguszków, Sanguszków 28, 33-100 Tarnów

Pałac Sanguszków w Gumniskach został całkowicie wybudowany po 1800 roku. Był on efektem powrotu rodziny Sanguszków do Tarnowa.

Gumniska kiedyś były wsią położoną w okolicach miasta, dziś natomiast są jego częścią i jednocześnie jednym z osiedli Tarnowa. Pałac w wyniku wojen został niestety częściowo zniszczony i ograbiony. Sanguszkowie pomimo to podjęli prace nad odbudową swojego pałacu. Udało im się to w dużej mierze, jednak z czasem częściowo majątek został rozebrany. Dziś Pałac służy pożytkowi publicznemu w formie Uczelni Zespołu Szkół. Mieści się on w Parku do którego można wejść nie ponosząc żadnych kosztów z tego tytułu. Całkowicie bezpłatnie można zwiedzić cały park jak i posiadłość z zewnątrz. Jednocześnie Pałac Sanguszków udostępniony jest do zwiedzania turystom w środku podczas pracy uczelni. Jest to miejsce warte odwiedzenia przy którym nie trzeba ponosić żadnych kosztów co w dzisiejszych czasach jest dość ważną informacją. Jednocześnie można poznać doskonały obraz budowlany XVII wieku oraz zobaczyć przepiękną posiadłość kiedyś zamieszkiwaną przez Sanguszków. Chcąc poznać trochę historii Tarnowa powinno się udać na Gumniska i poznać tą niesamowicie piękną i zadbaną posiadłość. Jednocześnie można jeszcze dziś poczuć ten klimat tamtego folwarku co daje niesamowite wspomnienia oraz doświadczenie historykom, architektom, budowlańcom jak i zwykłym ludziom, którzy chcą zobaczyć coś ciekawego w Tarnowie. Pałac Sanguszków w Gumniskach cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród zwiedzających miasto i okolice.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2749