Kościół Zwiastowania NMP w Tomaszowie Lubelskim

Adres:

Królewska 1, 22-600 Tomaszów Lubelski

W Tomaszowie Lubelskim znajduje się piękny i wyjątkowy kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Jest to drewniany, modrzewiowy budynek o konstrukcji zrębowej. Całość opiera się na ceglanej podmurówce. Górę kościoła zwieńczają dwie wieże zakończone wielobocznymi hełmami z iglicami. Świątynia została zbudowane na planie prostokąta. Wewnątrz zdobią ją trzy nawy i trzy przęsła, z trzema parami kaplic po dwu stronach. Kościół został wybudowany dzięki staraniom Tomasza Zamoyskiego i jest najstarsza budowlą w całym Tomaszowie Lubelskim i jednym z pierwszych kościołów wczesnobarokowych w Polsce. Ołtarz główny pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku. Został w nim umieszczony cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej a także boczne ołtarze, które niegdyś zdobiły wnętrze starego, rozebranego kościoła. Wspomniany obraz uznawany jest za słynący łaskami. Wielu pielgrzymów pokonuje długie trasy aby prosić o łaski przed cudownym obrazem. Kult Matki Bożej w Tomaszowie Lubelskim trwa już od XVII wieku. Do dzisiaj tajemnicą pozostaje historia pochodzenia obrazu. Jak podają stare źródła, jakaś nieznana osoba przyniosła go do kaplicy św. Wojciecha. Podczas najazdu szwedzkiego kaplica została zniszczona a obraz porzucony. Znaleziony przez kobiety z Tomaszowa przebył długą drogę. Przez jakiś czas zdobił lwowską katedrę a po 6 latach powrócił znowu do Tomaszowa, do odbudowanej kaplicy. Ze względu na wciąż rosnący kult związany z cudownym obrazem i całe rzesze modlących się pielgrzymów, na tomaszowskich Piaskach wybudowano nowy kościół a opiekę nad nim objęli zakonnicy. Po likwidacji zakonu cudowny obraz przeniesiono do kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. W części ołtarza umieszczono również relikwie patrona zakonu trynitarzy, świętego Feliksa. Dzisiaj jest to Sanktuarium słynące łaskami nie tylko w kraju ale i za granicami Polski. Jest też jednym z najcenniejszych zabytków w naszym kraju.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3093