Pałac Konopków

Adres:

32-020 Wieliczka

Pałac Konopków w Wieliczce to późnobarokowa konstrukcja, powstała w latach 80. XVIII wieku.

Wybudowana z polecenia braci Konopków - Jana oraz Piotra, którzy byli udziałowcami Kompanii Solnej Komercjonalnej. Piętrowy pałac stanął na wysokim tarasie, któremu towarzyszyły mury oporowe. Pojawiły się tu także szerokie schody od strony zachodniej, które porwadziły do głównego wejścia do pałacu. Budynek towarzyszyły inne konstrukcje o znaczeniu gospodarczym. Całemu założeniu pałacowemu towarzyszył też park wraz ze stawem po stronie północnej. W roku 1804 zmarł Jan Konopka, a pałac został sprzedany Wyższemu Urzędowi Salinarnemu, gdzie zdecydowano o przeznaczeniu obiektu na mieszkania dla rodzin urzędników salinarnych, zatrudnionych w Kopalni Soli w Wieliczce. Od lat 50. ubiegłego wieku w pałacu siedzibę miała Miejska Biblioteka Publiczna. Jednak stan budynku pogarszał się z roku na rok i dopiero, gdy budynek został przejęty przez władze Wieliczki, zaczęto go remontować. Ostatecznie obiekt został sprzedany Skarbowi Państwa, który dokończył remont. Obecnie w pałacu mieści się zamiejscowy oddział Krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2015