Dwór w Porębie Dzierżnej

Adres:

Poręba Dzierżna

Dwór w Porębie Dzierżnej znajduje się w gminie Wolbrom, w powiecie olkuskim, który należy do województwa małopolskiego.

Jego bliższa historia nie jest dokładnie znana, o wiele więcej wiemy na temat powstania samej miejscowości Poręba Dzierżna. Istniała ona już w 1350 roku – z tego okresu pochodzi pierwsza wzmianka o osadzie. Nosiła ona wówczas nazwę Poręba Paszkowa. Tutejsze dobra stanowiły wtedy własność królewską. Następnie w 1495 roku wykupił je Jan Pilecki. Pod koniec XVI wieku miejscowy majątek został przejęty przez kolejnego właściciela – Wojciecha Padniewskiego, który pełnił funkcję starosty oświęcimskiego. Kolejnym zarządcą dóbr był Seweryn Boner, a dalej – rodzina Hubickich. Ten piękny dwór zaś wybudowany został mniej więcej pod koniec XVIII wieku. Znajduje się on w najstarszej i najbardziej historycznej części wsi. Od 1877 roku tutejszym majątkiem zarządzał Leon Epstein, przemysłowiec z Warszawy. W 1919 roku dwór przejął Ignacy Świętochowski. Kolejnymi właścicielami majątku w Porębie Dzierżnej była rodzina Siekierzyńskich. W 1936 roku miał tu miejsce pożar dachu, w wyniku którego trzeba było wymienić jego pokrycie. Dokonano tego dość szybko. Wymieniony został dach z pokryciem – i zmieniono zwykły gont na dachówkę. Oprócz tego przebudowano także ganek wejściowy. W trakcie II wojny światowej w 1944 roku w budynku mieścił się konspiracyjny szpital polowy Armii Krajowej, w którym udzielano pomocy medycznej rannym. W latach 50. XX wieku działała tu zaś świetlica. Budynek został wyremontowany przez nowych właścicieli w latach 80. XX wieku. Dwór w Porębie Dzierżnej posiada również okazały park, który podzielony jest na dwie części. Jedna z nich to część reprezentacyjna, położona od północy, wraz z dworem, zabudowaniami gospodarczymi oraz oranżerią. Druga część to ta południowa, w której znajdują się stawy. Obiekt wraz z całym otoczeniem: parkiem, warzywnikiem, sadem, stawami rybnymi i częścią leśną został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Dwór jest wybudowany w stylu klasycystycznym.

Odwiedziłeś oceń:
(6 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2483