Jura Krakowsko – Częstochowska

Adres:

Wolbrom

Jura Krakowsko-Częstochowska, nazywana często również Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, to makroregion, który kojarzy się głównie z ruinami zamków oraz licznymi wzgórzami, na których wznoszą się malownicze białe wapienne skałki (tak zwane ostańce – jednym z najbardziej znanych jest Maczuga Herkulesa).

Tworzy ona pas o długości około 80 kilometrów pomiędzy Częstochową, a Krakowem. Najwyższe miejsce znajduje się w pobliżu Ogrodzieńca – jest to tak zwana Góra Janowskiego (znana również jako Góra Zamkowa), która ma 516 metrów wysokości. Na południowy wschód od Częstochowy znajdziemy największą ilość jaskiń w Polsce. Tutaj swój początek mają też liczne rzeki i potoki, a między innymi Warta, Biała Przemsza, Czarna Przemsza, Pilica, Dłubnia, Szreniawa, Czarka, Prądnik, Wiercica czy Rudawa. Nie brakuje tu również lasów, dlatego też miejsce to zdecydowanie świetnie się nadaje dla osób lubiących spędzać czas na łonie natury. Jeśli interesują nas tutejsze ruiny zamków, warto wybrać się do kilku miejscowości. Jedną z nich jest położony około 10 kilometrów od Częstochowy Olsztyn. Znajdziemy tu ruiny zamku królewskiego, o którym pierwsze wzmianki pojawiają się w 1306 roku. Nie pozostało z niego wiele, ale te urokliwe białe mury do dziś przyciągają tłumy turystów. Kolejne ciekawe budowle znajdziemy w Mirowie oraz Bobolicach. Mirowski zamek pochodzi z XVI wieku. Kilka kilometrów dalej możemy zaś odwiedzić zamek w Bobolicach, który przez wiele wieków również był również zrujnowany. Opuszczony został w 1787 roku i przez długi czas służył jako źródło kamienia do budowy dla okolicznych mieszkańców. Kilka lat temu został on wyremontowany, jednak bez użycia oryginalnych planów – których nie znaleziono. Jest on obecnie udostępniony do zwiedzania. Oczywiście, warto tu wspomnieć także o zamku w Ogrodzieńcu, który również należy do Szlaku Orlich Gniazd. Powstał on w XIV-XV wieku. Ruiny leżą na szlaku turystycznym i są również udostępnione do zwiedzania. W ich najniższej części zachowały się również fragmenty renesansowych fresków przedstawiających lilie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2604