Dolina Chochołowska

Wstęp:

Płatny

Adres:

Zakopane

Dolina Chochołowska jest największą i najdłuższą dolina po polskiej stronie Tatr. Jest doliną walną, tj. sięga od głównej grani gór do ich podnóża. Długość doliny Chochołowskiej to około 10 kilometrów.

Położona jest w niedaleko wsi Chochołów, w Tatrach Zachodnich. Jako jedyna z tatrzańskich dolin nie leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zarządzana jest przez Wspólnotę Leśną Uprawnionych Ośmiu Wsi, która to pobiera tutaj drobną opłatę za wstęp. Jest to doskonałe miejsce na spacery, wycieczkę rowerową, a także na punkt startu w wyższe partie gór. W swojej dolnej części tworzy dość głęboki wąwóz, gdzie znajdują się także przewężenia skalne. Niżnia Brama Chochołowska jest zbudowana z dolomitów, a jej część nosi nazwę Skały Kmietowicza. Nazwana została tak na cześć księdza Józefa Leopolda Kmietowicza, jednego z organizatorów Powstania Chochołowskiego z 1846 roku. Znajduje się tu także medalion upamiętniający wizytę papieża Jana Pawła II w roku 1983. Kilometr dalej znajduje się Wyżnia Brama Chochołowska, również zbudowana z dolomitów. Jednak chyba najbardziej pożądanym celem podróży jest tutaj Polana Chochołowska. Rozciąga się z niej piękny widok na okoliczne szczyty, w tym m. in. Mnichy Chochołowskie. Na wiosnę pojawiają się tu tysiące fioletowych krokusów. Na polanie znajdują się dawne pasterskie chaty oraz Schronisko w Chochołowskiej. Znajduje się ono na wysokości 1148 metrów i jest przy okazji największym schroniskiem w polskich Tatrach. Dysponuje ono ponad 130 miejscami noclegowymi oraz oferuje całkiem bogatą ofertę gastronomiczną. Dlatego Polana Chochołowska jest tak dogodnym punktem do rozpoczęcia wędrówek na górskie szczyty. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się także mała kaplica pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela. Powstała ona w 1958 roku dla górali, którzy wypasali tu owce. Kręcono przy niej też ujęcia do serialu „Janosik”. Obok kaplicy stoi krzyż, który postawiono w dwudziestą rocznicę wizyty Karola Wojtyły na Polanie Chochołowskiej w 1983 roku. W kaplicy, w sezonie letnim, odbywają się msze święte w każdą niedzielę o godzinie 13. Dolina Chochołowska to także idealny szlak na wycieczkę rowerową. Na początku prowadzi on po drodze asfaltowej, później zmienia się on w drogę kamienistą. Można też skorzystać z wypożyczalni rowerów na miejscu. Dojechać do Doliny Chochołowskiej można albo busami albo własnym samochodem – zarówno przystanek jak i parking znajdują się na Siwej Polanie. Dalej kursuje kolejka turystyczna, która dojeżdża do Polany Huciska, a na samą Polanę Chochołowską można wjechać też góralską bryczką.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1655