Rynek w Andrychowie

Adres:

ul. Rynek, Andrychów

Gmina Andrychów jest gminą miejsko-wiejską położoną w województwie małopolskim. Większa jej część leży na terenach Beskidu Małego. Z tego powodu gmina ta nazywana jest bramą Beskidu Małego.

Siedzibą władz gminnych i miejskich jest miasto Andrychów. Miasto zostało założone na przełomie trzynastego i czternastego wieku. Obecnie jest miastem typowo przemysłowym w, którym króluje przemysł bawełniany, maszynowy i tkacki. Tradycja przemysłowa się tam już osiemnastego wieku, a obecnie na terenie miasta znajduje się specjalna strefa ekonomiczna, która pozwala na jeszcze intensywniejszy rozwój przemysłu. Andrychów początkowo był niewielką wsią, która liczyła nieco ponad stu mieszkańców. Jednak w szesnastym wieku, kiedy na terenie miasta zaczęli panować królowie polscy, Andrychów zaczął się intensywnie rozwijać. Jednak w drugiej połowie siedemnastego wieku rozwój Andrychowa został zahamowany, ze względu na to, że wieś została splądrowana i spalona przez szwedów. Jednak w osiemnastym wieku rozwój przemysłu, który został zapoczątkowany dzięki osiedleniu się na terenie Andrychowa rzemieślników spowodował intensywny rozwój Andrychowa. Andrychów oficjalne prawa miejskie uzyskał w 1767 roku, jednak już wcześniej miał przywileje miejskie. Na terenie wsi można było na przykład organizować jarmarki, które mogły być organizowane tylko w miastach. Pod koniec dziewiętnastego wieku, miasto Andrychów znowu nawiedził pożar, który zniszczył dużą część miasta, jednak do całkowitego zniszczenia nie doszło, dzięki ulewie, która ugasiła ogień. W dwudziestym wieku pomimo wojny Andrychów przeżył rewolucję przemysłową, a w okresie międzywojennym rozwinął się też jako miejscowość turystyczna. Zaletą dla Andrychowa jako miejscowości turystycznej jest zdecydowanie to, że na jego terenie znajdują się zabytki. Jednym z nich jest rynek w Andrychowie. Ma on swój specyficzny charakter ze względu na to, że jest nieregularny. Spowodowane jest to licznymi przebudowami i zasypaniem stawu. Rynek w Andrychowie otoczony jest przepięknymi kamienicami, które budowane były głównie od szesnastego do dwudziestego wieku.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 709