Szlak kościołów drewnianych na Pogórzu

Adres:

Andrychów

Gmina Andrychów jest gminą miejsko-wiejską położoną w województwie małopolskim. Jest nazywana Bramą Beskidu Małego, ponieważ większa jej część leży właśnie w Beskidzie Małym.

Stolicą gminy jest miasto Andrychów, które zostało założone na przełomie trzynastego i czternastego wieku i początkowo było wsią. Największy rozwój tej miejscowości nastąpił za panowania Polskich królów. Jednak obecnie Andrychów jest miastem przemysłowym w, którym dużą rolę odgrywa turystyka. Przemysł rozwinął się w tym miejscu w osiemnastym wieku, kiedy to sprowadzeni zostali do miasta rzemieślnicy, którzy mieli postawić Andrychów na nogi. Natomiast jeśli chodzi o rozwój miasta jako zakątka turystycznego, to rozkwit tej gałęzi lokalnej gospodarki nastąpił w dwudziestoleciu międzywojennym. Andrychów dzięki swojemu położeniu wśród gór i temu, że istnieje od bardzo dawna, dzięki czemu cała gmina jest zapełniona zabytkami, które tworzą atrakcje turystyczne jest przez turystów chętnie odwiedzany. Jedną z atrakcji i możliwości zwiedzania gminy są trasy turystyczne. Jedną z nich jest trasa pod nazwą szlak kościołów drewnianych na Pogórzu: Andrychów – Barwałd Dolny – Woźniki – Radocza – Graboszyce – Polanka Wielka – Poręba Wielka – Grojec – Osiek – Nidek – Andrychów. Jest to trasa na, której można zobaczyć stare kościoły nawet z trzynastego wieku. Przykładowo we wsi Barwałd Dolny znajduje się kościół, który został opisany już w 1326 roku. Nie jest to kościół jednostylowy, bowiem ma wystrój barokowy, ale znajdują się tam też rokokowe organy, czy gotycki krucyfiks. Warto to zobaczyć. Z kolei w Osieku znajdują się aż dwa kościoły. Pierwszym jest ten drewniany z szesnastego wieku w, którym nie odprawia się już nabożeństw. Drugi kościół neogotycki zbudowany został w dziewiętnastym wieku i jest atrakcją dla turystów i pielgrzymów, chociażby z tego względu, że znajdują się w nim relikwie świętego ojca Pio. Warto więc wybrać się tą trasą żeby zwiedzić te i wiele innych kościołów, które posiadają swoją specyficzną atmosferę.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1274