Zamek Andrychowski

Adres:

Krakowska 69, 34-120 Andrychów

Telefon:

604 210 949 

Jedna z gmin położonych w województwie małopolskim w dużej części na terenie Beskidu Małego, jest gmina miejsko-wiejska Andrychów. Stolicą tej gminy jest miasto Andrychów założone na przełomie trzynastego i czternastego wieku. Andrychów jest obecnie miastem przemysłowym.

Największe gałęzie przemysłu, jakie tam się rozwijają to przemysł bawełniany, tkanin oraz maszynowy. Tradycje przemysłowe w tym mieście sięgają osiemnastego wieku. Obecnie na terenie Andrychowa istnieje strefa ekonomiczna, która ułatwia dalszy rozwój przemysłu. Andrychów jest miastem o bogatej historii oraz kulturze. W przeszłości zamieszkiwany był też przez inne narodowości, na przykład Żydów, czy Romów. Stąd bogata i różnorodna kultura tego miasta. W związku z tym, że Andrychów jest starym miastem, a jego korzenie sięgają trzynastego wieku, na jego terenie znajduje się wiele zabytków. W samym centrum miasta znajduje się chyba najsłynniejszy z nich, czyli Zamek Andrychowski. Nazywany jest też Pałacem Bobrowskich. Jednak nazwa zamek pojawia się w dokumentach z osiemnastego wieku, stąd też nazywany jest też tak nadal. Tak naprawdę jest to dwór w centrum miasta otoczony parkiem i przepięknym stawem. Zamek Andrychowski miał charakter obronny, stąd też nazwa zamek. Wzorowany był na średniowiecznych zamkach, które de facto były budowlami typowo obronnymi. Zamek Andrychowski zbudowany został na planie podkowy. Jest to parterowa budowla, która jest podpiwniczona i przykryta niskim dachem. Uroku dodają mu kolumienki oraz zdobienia takie jak herby rodowe, czy narożnikowa baszta, która nadaje budowli charakteru typowo zamkowego. Dwór został prawdopodobnie zbudowany w siedemnastym wieku. Tak naprawdę nie jest znana dokładna data jego powstania. Dwór otoczony był trzema stawami i fosą, a także przepięknym i rozległym kompleksem parkowym. Obecnie można podziwiać jedynie pozostałości tego kompleksu. Obecnie Zamek Andrychowski jest atrakcją turystyczną. Wszyscy chętni mogą go zwiedzić, a nawet skorzystać z oferty gastronomicznej lokalu, który powstał w budynku po dawnej powozowni.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1223