Akademia Bialska

Adres:

ul. J.I. Kraszewskiego 1, Biała Podlaska

Biała Podlaska jest miastem położonym w województwie lubelskim. Jest ciekawym miejscem ze względu na historyczne miejsca i zabytki. Ciekawym miejscem, które warto zobaczyć jest Akademia Bialska.

Akademia Bialska została założona w 1628 roku przez księdza proboszcza Krzysztofa Wilski- Ciborowicza. Budynek ofiarował właściciel miasta Aleksander Ludwik Radziwiłł, który służy obecnie jako siedziba I Liceum Ogólnokształcącego im. J. I. Kraszewskiego. Początkowo działa jako kolonia Akademii Krakowskiej, gdzie pierwszym dyrektorem jest Adam Roszczewicz. W 1700 roku zorganizowany został przy szkole teatr, który cieszył się dużą popularnością. W 1777 roku została podporządkowana Szkole Głównej Litewskiej, w wyniku reform Komisji Edukacji Narodowej, jednak zostało to odwołane w wyniku trzeciego rozbioru Polski. W okresie germanizacji, w 1801 roku szkoła akademicka została przekształcona w austriackie gimnazjum do roku 1805. W następnych latach szkoła zostaje przekształcona w departamentową, oraz dostaje status szkoły wydziałowej. Podczas powstania listopadowego szkoła zostaje zamknięta i zajęta przez wojsko rosyjskie (prowadzony szpital rosyjski). W kolejnych latach do szkoły uczęszcza około 200 uczniów, którzy biorą udział w postaniu styczniowym. W 1865 roku w szkole wprowadzono język rosyjski, natomiast zakazano używania języka polskiego w szkole jak i poza nią. Naukę w ojczystym języku wznowiono w 1919 roku, a także podzielono na szkołę męską i żeńską. Szkoła przeszła zmiany, gdzie w 1977 roku przeprowadzono remont i całkowicie wyposażono budynek. W 1979 roku szkoła została przyjęta na poczet szkół stowarzyszonych w UNESCO. W 1988 roku zostaje odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie znajduje się tutaj I Liceum Ogólnokształcące, gdzie zobaczyć również można tablicę odsłoniętą na 100-lecie śmierci patrona.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2216