Kościół narodzenia NMP w Białej Podlaskiej

Adres:

Brzeska 33A, 21-500 Biała Podlaska

Biała Podlaska jest to miejscowość leżąca w województwie lubelskim. Znajduje się tutaj wiele zabytków i miejsc historycznych. Wartym zobaczenia jest Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej.

Kościół Narodzenia NMP wybudowany został w stylu późnobarokowym, w latach 1747- 1759, dzięki fundatorom Radziwiłłom. Budowla stanęła na skraju miasta, na miejscu starego kościoła. Podczas prześladowania Kościoła na Podlasiu przez rząd rosyjski, świątynie zamieniono na cerkiew unicka św. Barbary i klasztor bazyliański. W 1765 roku zostały przewiezione tutaj relikwie bł. Jozafata z kaplicy zamku Radziwiłłów. Świątynia miała wystrój o charakterze prawosławnym. Zobaczyć można było srebrną ryzę oraz korony założone na ikonę Odigitrii. W 1916 roku armia austro-węgierska przeprowadziła badania archeologiczne, gdzie została znaleziona trumna św. Jozafata Kuncewicza. Niestety w 1917 roku wszystkie relikwie jakie się tutaj znajdowały zostały przewiezione do kościoła greckokatolickiego św. Barbary w Wiedniu, a następnie do Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Jako parafia została powołana po I wojnie światowej, jednak działała przy Kościele św. Anny. Dopiero w 1919 roku cerkiew została przekazana Kościołowi rzymskokatolickiemu, oraz przeprowadzono zmianę wezwania z św. Barbary na patronkę Najświętszą Maryję Pannę. Parafię założył Ks. Walenty Jankowski w około 1928 roku. Całkowity remont kościoła w stylu barokowym zakończył się w 1932 roku. Obecnie przy parafii działają stowarzyszenia takie jak: katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Drużyna Harcerzy i Harcerek, Legion Maryi, Koło Różańcowe. Parafia obejmuje również inne miejscowości niż Bielsko Biała. W skład parafii wchodzą także Grabanów, Grabanów- Kolonia, Hola, Julków, Sławacinek Nowy, Sławacinek Stary, Strzyniec, Wilczyn, Zacisze.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1491