Cmentarz wojenny nr. 313 w Bochni

Adres:

ul. Krzęczków, Bochnia

Cmentarz wojenny nr. 313 w Bochni jest kolejnym obrazem I Wojny Światowej. Jest to cmentarz zaprojektowany przez Franza Stark. Jego kształt to najzwyklejszy prostokąt. Zlokalizowany jest przy ulicy Krzeczków.

Nie ma na nim wielu mogił jak i też nie odbyło się tam wiele pochówków. Jest to cmentarz, na którym chowani byli żołnierze austriaccy judaistycznego wyznania. Cmentarze wojenne od wielu pokoleń wzbudzają podziw jak i jednocześnie są miejscami, do których udaje się wiele ludzi. Bardzo ważne jest to, że idąc na cmentarz wojenny nie idzie się z tą samą myślą, co na zwykły cmentarz do członka rodziny. Cmentarz wojenny nr. 313 w Bochni jest wyjątkowym miejscem pod każdym względem. Znajduje się on w części cmentarza żydowskiego, czyli tuż obok miejsca, w którym wykonywane były egzekucje. Dodatkowo można zauważyć dwa rzędy mogił. Cmentarz wojenny nr. 313 w Bochni to miejsce, do którego każdy, kto jest w okolicy powinien się udać. Dziś cmentarz ten jest nieczynny, ale nie oznacza to, że nie można tam iść ii zapalić lampkę za poległych oddając im cześć i w pewien sposób łącząc się z nimi. Cmentarze są miejscami przede wszystkim wielkich tragedii jednak dziś mogą służyć jak dobry obraz złego, jakie potrafi wyrządzić człowiek człowiekowi. Obraz sytuacji, którą dziś znamy tylko z książek lub jakiś starych opowieści jednak człowieka wyobraźnia nie potrafi tak dobrze oddać wygląd starych cmentarzy a w samej Bochni jest ich wiele i jest tam, co zwiedzać. Odwiedzając którykolwiek z cmentarzy trzeba pamiętać o tym, że należy zachować absolutny spokój i ciszę. Jest to miejsce poświęcone ludziom, ludziom, którzy kiedyś walczyli, którzy zginęli broniąc swoich racji i przekonań i należy im się szacunek bez względu na to czy się zgadzamy z teoriami, jakie wyznawali. Każdy cmentarz to pamięć i każdy cmentarz należy szanować a nie zachowywać się głośno. Dodatkowo każdy powinien sam w sobie dokonać wielu przemyśleń, dlatego cisza tam panująca sprzyja, aby skupić się przez chwilę na sobie i na swoim własnym życiu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1002