Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni

Wstęp:

Płatny

Adres:

Rynek 20, Bochnia

Telefon:

+48 14 612 24 26

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

„Zależy mi mocno na tym, ażeby w bocheńskim muzeum była utrwalona pamięć tych wszystkich zasłużonych bochnian, którzy nie myśleli tylko o sobie i swoich osobistych interesach, ale starli się dać z siebie Ojczyźnie i społeczeństwu, ile tylko mogli. Mam tu na myśli i tych, którzy w pierwszej i drugiej wojnie światowej za wolność Polski walczyli, a z których bardzo wielu na różnych polach walk poległo, i tych, którzy pracowali piórem jako uczeni i literaci, i pędzlem i dłutem jako artyści plastycy, i tych działaczy politycznych, społecznych i oświatowych, których wkład w nasze życie kulturalne i gospodarcze był znaczny i cenny (…) A zbieram te wszystkie wiadomości o nich: książki, rozprawy i artykuły nie tylko po to, ażeby w Bochni pamięć tych zasłużonych ludzi utrwalić, ale i ze względów wychowawczych; niech te pamiątki zachęcają młodsze pokolenia bochnian do podobnych wysiłków, do pracy i ofiar na rzecz Ojczyzny i społeczeństwa”.

Z listu Stanisława Fischera do Adama Zechentera napisanego w Bochni, 23 lutego 1962 roku. Sam Patron muzeum był nauczycielem i działaczem społeczno-regionalnym. Mówi się o nim, że był jednym ze "Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata". Istnienie muzeum zainicjowano w roku 1959. Fischer podarował wszystkie swoje pamiątki jak rzeźby ludowe, obrazy, starodruki czy rękopisy. W skład wchodziły również okazy archeologiczne i militaria. Sam budynek muzeum został przejęty po pożarze klasztoru dominikanów w roku 1751. Aktualne zbiory są o wiele większe i mieszczą się w dziale archeologii i historii Bochni, ze znacznym wkładem kopalni soli w Bochni. Wiele zbioró etnograficznych z Afryki, Azji i Ameryki Południowej. W muzeum znajdują się także prace wielu artystów takich jak: Teodor Axentowicz, Olga Boznańska, Julian Fałat, Jacek Malczewski, Tadeusz Makowski, Włodzimierz Tetmajer, Leon Wyczółkowski. Nie można ominąć także lokalnych artystów, którzy też mieli tutaj spory wkład. Muzeum działa do dziś i od roku 1983 w program muzeum wpisane są Czwartkowe Spotkania Muzealna, gdzie odbywają się różne prelekcje związane głównie z tematami humanistycznymi. Muzeum można odwiedzać cały rok za drobną opłatą (w poniedziałki obiekt jest zamknięty).

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1516