Pomnik Leopolda Okulickiego

Adres:

Kraszewskiego, 32-701 Bochnia

Leopold Okulicki (ur. 12 listopada 1898 w Okulicach koło Bochni, zm. 24 grudnia 1946 w Moskwie) nosił wiele pseudonimów, najbardziej legendarnym jednak był przydomek "Niedźwiadek". Był członkiem Związku Strzeleckiego, służył także w Legionach Polskich i wspierał wojsko austriackie.

Walczył także z wojskami ukraińskimi i bolszewickimi w czasie I WŚ. Bronił Warszawy w kampanii wrześniowej, zaś pod koniec roku 1939 stał się dowódcą Służby Zwycięstwu Polski. W roku 1940 objął stanowisko komendanta ZWZ. Był aresztowany przez NKWD i więziony w Moskwie, za pomocą dekretu Sikorski - Majski został wkrótce wypuszczony. Później w latach 1941 - 1942 był szefem sztabu Armii Polskiej w ZSRR. W kwietniu 1944 roku działał pod pseudonimem "Cichociemny". Był Szefem sztabu KG Armii Krajowej, zaś później Komendantem Sił Zbrojnych w Kraju. W styczniu 1945 roku rozwiązał Armię Krajową. Aresztowany w Marcu 1945 przez NKW i ponownie wywieziony z 15 innymi przywódcami podziemia, gdzie został skazany w tak zwanym "procesie szesnastu" na największą karę - 10 lat więzienia, zmarł w 1946 w tym samym więzieniu. Samą budowę pomnika najlepiej opisuje książka Jana Flaszy pt. "Bochnia. Przewodnik po mieście", gdzie można się dowiedzieć jak rysował się cały pomnik. Charakterystyka poniżej: Monument zaprojektowany przez prof. Czesława Dźwigaja z krakowskiej ASP wykonany jest z brązu. Całość waży ponad 7 ton. Powstańcze skrzydła nawiązujące do husarskiej symboliki mają 4, 28 m wysokości i około 8 m rozpiętości. Osadzone zostały na podstawie w kształcie stylizowanego krzyża Virtuti Militari tworząc z nim symboliczny znak Polski Walczącej. W świetle litery „P” – na której pionowym elemencie umieszczono fragment rozkazu ostatniego Komendanta Głównego AK, wspartej na symbolicznej kotwicy utworzonej przez ramiona krzyża Virtuti Militari – „wpisana” została postać generała w płaszczu generalskim i czapką w lewej ręce. Po obu stronach drogi prowadzącej do pomnika od strony wschodniej osadzono w murze kartusze z brązu, na których znajdują się reliefowe wyobrażenia znaku Polski Walczącej oraz herb Bochni.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1706