Cmentarz wojskowy w Brzozowie

Adres:

Brzozów

Bardzo ważnym miejscem jak i wartym, aby je odwiedzić jest Cmentarz Wojskowy w Brzozowie.

Jest to cmentarz, na którym w 1996 roku została postawiona symboliczna mogiła upamiętniająca poległych Żołnierzy podczas II Wojny Światowej. Na terenie całego cmentarza uwieczniona jest pamięć 17 polskich żołnierzy oraz 500 żołnierzy Ukraińskich. Jednocześnie udowodniono, że na terenie Cmentarza pochowani są również inni żołnierze polscy, którzy walczyli w radzieckich mundurach. W samym centrum cmentarza można zauważyć obelisk, na którym znajduje się napis „Do Nich wolność przyszła prędzej niż do nas”. W celu odczucia tego, co tam się stało jak i przede wszystkim w celu poczucia dreszczu na plecach czytając taki napis w tak ważnym miejscu, w którym pochowanych jest tyle osób trzeba się tam znaleźć. Samo wejście na teren cmentarza wojskowego w Brzozowie wywołuje dreszcz i skłania do skupienia. Cmentarz Wojskowy w Brzozowie to jedno z głównych miejsc odwiedzanych przez turystów jak i przez samych mieszkańców. To tam pochowani są żołnierze, którzy walczyli o Wolną Polskę, Ci, którzy polegli z żołnierzami Hitlera podczas obrony powiatu brzozowskiego. Jest to miejsce warte odwiedzenia zarówno dla celów poznania historii jak i wprowadzenia siebie samego w specjalny stan, stan, który skłoni do wewnętrznych refleksji na temat własnego życia i tego, co doceniamy a czego nie. Niestety to właśnie takie tragiczne miejsca nam o tym wszystkim przypominają. Na terenie całego kraju można spotkać setki takich cmentarzy. Niektóre są większe, niektóre mniejsze. Na niektórych znajduje się tylko jedna zbiorowa mogiła, na innych można spotkać tablice z pełnymi imionami i nazwiskami. Każde z tych miejsc zasługuje na wyjątkowy szacunek jak i uznanie. Każda osoba przebywająca w takim miejscu powinna o tym cały czas pamiętać.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1087