Rezerwat przyrody Podzamcze

Adres:

Bychawa

W naszym kraju mamy blisko półtora tysiąca rezerwatów przyrody. Większość z nich to ścisłe rezerwaty leśne, które powstały aby chronić obszary o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych.

W samym tylko województwie lubelskim istnieje 87 takich rezerwatów, których łączna powierzchnia przekracza 12 tysięcy ha. Rezerwat przyrody „Podzamcze” w Bychawie, to ponad 3 ha obszar, porośnięty kserotermiczną roślinnością. Ciekawe jest już samo jego usytuowanie, ponieważ znajduje się na stromej skarpie lessowo – kredowej, powyżej miejskiego stadionu sportowego. W większości polskich rezerwatów całkowicie zaniechana jest ingerencja człowieka. Tutaj sytuacja wygląda trochę inaczej, ponieważ dość szybko rosnąca roślinność krzewiasta i drzewa ograniczają dostęp do światła słonecznego innym, chronionym gatunkom roślin a także powodują wzrost wilgoci co nie zawsze jest korzystne dla innych gatunków. Dlatego też w celu ochrony rzadkich gatunków roślin, konieczne jest wykaszenie zbyt bujnych traw i usuwanie niektórych odrostów roślin krzewiastych. Przeprowadzana jest też wycinka pospolitych drzew i wyrywane są niektóre gatunki młodych siewek aby tak cennym roślinom jak jałowiec pospolity, wisienka karłowata czy dzikie róże zapewnić optymalne warunki do wzrostu. Rezerwat „Podzamcze” jest siedliskiem wielu ciekawych roślin. Można tu spotkać turzycę niską, kostrzewę walezyjską, ostrożeń panoński, oman wąskolistny i inne rzadko spotykane okazy rodzimej przyrody. Wspomniana już częściowa ingerencja człowieka w ochronę tego przyrodniczego dziedzictwa ma na celu pozostawienie przyszłym pokoleniom tych najcenniejszych przyrodniczo obszarów. Szczególnie ciekawie rezerwat ten prezentuje się jesienią, kiedy zmieniające się kolory dodają temu miejscu wyjątkowego uroku. Ten malowniczy rezerwat kryje wiele ciekawych zakątków, które warto odwiedzić.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2087