Synagoga w Bychawie

Adres:

Kościuszki 5, Bychawa

W całej Polsce można znaleźć różne ślady przypominające o życiu Żydów na tych terenach.

Jednym z ważniejszych żydowskich budynków były synagogi. Te miejsca, gdzie niegdyś wyznawcy judaizmu spotykali się na wspólnych modlitwach, dzisiaj w większości stoją puste. Taka synagoga, pochodząca z XIX wieku znajduje się między innymi w Bychawie, w województwie lubelskim. Pierwszy zapis o tej żydowskiej bożnicy pochodzi z roku 1717. Niestety pierwszy, drewniany budynek został zniszczony, prawdopodobnie podczas pożaru a w jego miejsce powstał nowy, murowany obiekt. Również i on w czasie drugiej wojny światowej, był zdewastowany i uszkodzony przez Niemców. Po zakończeniu wojny synagogę po raz kolejny przebudowano i służył straży pożarnej jako remiza a później mieścił się w nim warsztat samochodowy. Niestety pożary i zniszczenia wojenne sprawiły, że budynek zatracił swój pierwotny kształt. Zmieniono wygląd dachu, przebudowano wnętrze a o tym, że kiedyś rozbrzmiewały tutaj dźwięki modłów przypominają jedynie resztki polichromii, malowidła i inskrypcje w języku hebrajskim. Warto odwiedzić to miejsce, choćby tylko po to aby zobaczyć tą piękną i unikalną polichromię, która przedstawia motywy muzyczne i zwierzęce. W 2013 roku nowy właściciel synagogi rozpoczął gruntowny remont budynku, który ma przywrócić bychawskiej synagodze dawny wygląd. Zgodnie z planami we wnętrzu synagogi ma powstać izba pamięci wielu narodów. Warto dodać, że przed wybuchem drugiej wojny światowej Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców Bychawy. Takie miejsca jak domy modlitw, bożnice i synagogi to ważne miejsca w historii Bychawy i zasługują na to aby ocalić je od zapomnienia. Dla przyszłych pokoleń będzie to namacalny dowód na to, że kiedyś obok siebie żyli zgodnie wyznawcy różnych religii i kultur. Już dzisiaj wiele wycieczek przyjeżdża do Bychawy aby zobaczyć ten zabytek. Chociaż kosztowny remont wciąż trwa chętnych na zwiedzanie nie brakuje.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1465