Centrum Neandertalczyka

Wstęp:

Płatny

Adres:

ul. Dobrzączka, 26-060 Chęciny

Centrum Neandertalczyka znajduje się w lesie tuż obok przepięknej Jaskini Raj, która jest jedną z najpiękniejszych jaskiń w całej Polsce.

To niezwykle innowacyjne miejsce, niespotykane dotąd w naszym kraju. To właśnie tu spotykają się prehistoryczne losy człowieka ze współczesną nauką i techniką. Powstało dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich przy Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Cele tego centrum to przede wszystkim edukacja, integracja, nauka prospołecznych zachowań. To idealne miejsce dla uczniów w każdym wieku. Przede wszystkim warto wiedzieć, że jeszcze do niedawna uważano, iż neandertalczycy byli nieinteligentnymi ludźmi o zachowaniach typowo dzikich, zwierzęcych. Okazuje się jednak, że ich mózgi były większe od mózgów współczesnych ludzi. Co więcej, neandertalczycy mieli swoją kulturę i potrafili rozwijać ją w warunkach, które obecnie są dla nas nie do pomyślenia. Neandertalczyków bada się już od około 150 lat i powoli dowiadujemy się o nich coraz więcej. W Centrum Neandertalczyka można dowiedzieć się wiele o tych badań, m. in. jaki stopień pokrewieństwa występuje między nimi oraz nami. Na wystawie w niniejszym centrum można zobaczyć wiele bardzo interesujących rzeczy. Między innymi jest to replika mamuta w skali 1:1, a więc rzeczywistych rozmiarów. Jej wysokość to 3, 5 metra, a długość aż 6 metrów. Turyści mają okazję także zobaczyć repliki czaszek ludzi pierwotnych, rozmaite prezentacje oraz filmy, które udostępnione zostały przez Discovery. Ciekawa jest także inscenizacja polowań oraz różnych scen z życia codziennego. Imponująco prezentuje się także hologram 3D czaszki neandertalczyka. W centrum znajdują się cztery sale tematyczne, które opowiadają o losach człowieka neandertalskiego. Placówka ta z pewnością spodoba się nie tylko najmłodszym.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 804