Niemczówka

Adres:

Małogoska 7, Chęciny

Telefon:

41 31 51 829

Niemczówka zwana jest renesansową perłą Chęcin w województwie świętokrzyskim.

To przepiękna kamienica, którą wybudowano w drugiej połowie szesnastego wieku, a konkretnie w 1570 roku. Całkiem niedawno została wyremontowana. Właścicielami kamienicy byli Walenty i Anna Wrześniowie. Na budynek składają się trzy kondygnacje: piwnice, które sklepione są kolebkowo, poddasze oraz parter. Znajduje się tam także sień przejazdowa i okazały dziedziniec. Na parterze zachwyca przede wszystkim Sala Wielka, w której podziwiać można trzyczęściowe okno i renesansowe kolumny z piaskowca. W 2010 roku budynek zaadoptowano na potrzeby Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. W budynku urządzono również przepiękne pokoje gościnne. Obecnie organizuje się tam wiele spotkań ze znanymi osobami, gościł tu już między innymi Artur Żmijewski, Magdalena Zawadzka, Piotr Polk i wiele innych sław. Urządza się tu także wiele koncertów, wystaw i innych wydarzeń kulturalnych. Z kolei w piwnicach można zobaczyć wystawę artystów białoruskich, takich jak Tamara Denisowa, Igor Skoworodko itd. Wielką atrakcją w tej kamienicy jest również zabytkowa mezuza, która mieści się w kamiennej framudze, w jednym z pomieszczeń. W judaizmie ma ona wielką wartość nie tylko symboliczną, ale i historyczną oraz religijną. To mały drewniany, szklany lub metalowy pojemnik, w którym znajduje się rurka z pergaminem, na który naniesiono fragmenty Tory. Warto wiedzieć, że mezuzę trzeba zawiesić po prawej stronie, na jednej trzeciej wysokości drzwi lub na linii wzroku, jeżeli są to bardzo wysokie drzwi. Trzeba pamiętać także o ukośnym położeniu. Gdy bogobojni Żydzi wchodzą do domu i wychodzą to dotykają i całują mezuzę jako znak szacunku. Istotne jest również to, że tylko uprawniona do tego osoba może wykonać mezuzę. Musi to być Żyd, który zajmuje się także przepisywaniem ksiąg.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1589