Odsłonięcie w Skibach/Gałęzicach

Adres:

Chęciny

Odsłonięcie w Skibach/Gałęzicach to pomnik przyrody, który ustanowiony został w 1987 roku. Dawniej eksploatowano tu wapienie.

Za konkretną lokalizację tego miejsca przyjmuje się słynną Stokóweczkę. Obecnie ten łom zboczowy ma wysokość ścian osiągającą nawet osiem metrów oraz średnicę, która ma mniej więcej trzydzieści metrów. Warto wiedzieć, że pozyskiwano tu przede wszystkim drobnoziarniste i pelityczne wapienie, które datuje się na górny perm. Poza tym są one zmineralizowane między innymi galeną, barytem, azurytem oraz malachitem. Koniecznie trzeba pospacerować również po Gałęzicach, które są niezwykle urokliwą wsią. Przechodzi przez nią ścieżka rowerowa niebieska, które wiedzie do Piekoszewa, czyli siedziby gminy. Nieopodal znajduje się również wyrobisko dawnego kamieniołomu Stokówka, gdzie eksploatowano przede wszystkim żyłę kalcytową, zwaną "różanką". W pobliżu zobaczyć można także czynny jeszcze kamieniołom wapieni dewońskich Ostrówka. Obecnie należy on do Nordkalk Miedzianka S. A. Przepiękną wsią są również Skiby, które słyną przede wszystkim z okazałej Jaskini Piekło. Od połowy ubiegłego wieku jest ona pomnikiem przyrody. Jej długość wynosi prawie sześćdziesiąt metrów. Można tu podziwiać przede wszystkim bogatą szatę naciekową, słynącą z tak zwanej kalcytowej polewy. Występuje tu wiele gatunków nietoperzy, pająków, owadów. Poza tym miejsce jest ciekawe dzięki legendom z nim związanymi. Podobno właśnie z tej jaskini wylatywały niegdyś diabły, a może wylatują nadal... W pobliżu przebiega także atrakcyjny niebieski pieszy szlak turystyczny. Wiedzie on z Chęcin aż do Łagowa. Z kolei teren wokół jaskini jest objęty ochroną rezerwatową. Uroki tego miejsca oraz okolicy z pewnością zachwycą każdego i sprawią, że większość turystów jeszcze powróci do wyjątkowych Gór Świętokrzyskich.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 687