Ścieżka spacerowa szlakiem chełmskich zabytków architektury

Adres:

Chełm

Wielokulturowość Chełma zamieszkiwanego przez lata przez żydów, katolików, prawosławnych i protestantów do dzisiaj widać na szlakach turystycznych wyznaczonych w mieście i jego okolicach.

Ścieżka spacerowa szlakiem chełmskich zabytków architektury liczy sobie około 2 kilometrów i pozwala na poznanie wszystkich najważniejszych obiektów architektonicznych świadczących o bogatej historii miasta. Osoby podążające tym szlakiem będą miały okazję zobaczyć m. in. magistrat – budynek w neorenesansowym stylu z dekoracyjnym szczytem z okulusem i płaskorzeźbą z herbem miasta wybudowany w latach 1926-27. Mieści się tutaj siedziba władz miasta oraz Informacja Turystyczna, pozwalająca na zdobycie wiedzy o atrakcjach w mieście i okolicach. Kolejnym zabytkiem na trasie będzie barokowy Klasztor Reformatów i Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła wybudowany według projektu Pawła Antoniego Fontany i konsekrowany w 1750 roku. Szczególną atrakcją dla turystów odwiedzających Chełm są podziemia kredowe znajdujące się pod starą częścią miasta, nad którymi pieczę sprawuje podobno dobry duch Bieluch. O wielokulturowości Chełma przypominają kolejne zabytki na trasie spacerowej, jak cerkiew prawosławna pod wezwaniem świętego Jana Teologa, kościół parafialny pod wezwaniem Rozesłania Świętych Apostołów i dawne Kolegium Pijarów, żydowska synagoga, cerkiew pod wezwaniem świętego Mikołaja oraz seminarium duchowne, a także dawny zespół katedralny na szczycie Górki Chełmskiej. Warto w trakcie spaceru zajrzeć także na rynek staromiejski Chełma z pozostałościami dawnego ratusza na jego środku, a także obejrzeć pałac Kretzschmarów – secesyjno-eklektyczną kamienicę.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1781