Cerkiew św. Mikołaja

Adres:

Świętego Mikołaja 4, Chełm

Telefon:

82 565 59 58

Wybudowana w stylu barokowym Cerkiew Św. Mikołaja w Chełmie znajdująca się na stoku Wzgórza Katedralnego to prawosławna świątynia znajdująca się przy unickim seminarium duchownym.

Cerkiew ta była pierwotnie świątynią wiernych unickich, a w latach międzywojennych po przebudowie i gruntownym remoncie stała się kaplicą rzymskokatolicką Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego. Na początku II wojny światowej pełniła funkcję prowizorycznego szpitala wojennego. Cerkiew pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku, wybudowana została z inicjatywy Józefa Lewickiego - dawnego biskupa chełmińskiego. Obecnie budynek pełni funkcje jednego z obiektów Muzeum Okręgowego w Chełmie - znajduje się tutaj dział sztuki Muzeum Chełmińskiego. Wybudowana na planie kwadratu dawna świątynia to jedna z większych atrakcji tego terenu, a także jeden z piękniejszych budynków tego typu w okolicy. Jednonawowe wnętrze podzielone jest na trzy części - kruchtę, nawę oraz prezbiterium, gdzie znajduje się ołtarz ufundowany przez uczennice Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego, które kiedyś miało swoją siedzibę w unickim seminarium duchownym, gdzie obecnie znajduje się IV Liceum Ogólnokształcące. Cerkiew św. Mikołaja w Chełmie to jedna z kilku tego typu budowli w okolicy - znajduje się tu również Bazylika pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny czy Cerkiew św. Jana Teologa. Czymś, co jednak wyróżnia Cerkiew św. Mikołaja od innych jest prosta bryła budynku mało przypominająca kościół. Odwiedziny w tym miejscu i możliwość obejrzenia pełniącej w przeszłości różne funkcje świątyni jest wielką gratką dla fanów architektury stylu barokowego ale i nie tylko. Znajdujący się tutaj obecnie dział sztuki Muzeum Okręgowego w Chełmie daje nam możliwość zapoznania się ze sztuką tworzoną przez lokalnych artystów ale i nie tylko.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2049