Cmentarz przy ul. Lwowskiej

Adres:

ul. Lwowska, Chełm

Cmentarz przy ulicy Lwowskiej w Chełmie to nekropolia, która łączy zmarłych wszystkich wyznać, które istniały lub wciąż istnieją na ziemi chełmskiej.

Pierwotnie był to cmentarz katolicki podzielony na część unicką oraz rzymskokatolicką. W latach późniejszych po likwidacji unickiej diecezji w Chełmie na tym cmentarzu grzebano zmarłych wyznania prawosławnego. Pochowani zostali tutaj również powstańcy styczniowi a także wielu polskich żołnierzy. Chełmski cmentarz znajdujący się przy ulicy Lwowskiej istnieje w tym miejscu już od początku XIX wieku. Dawniej znajdował się tu szpital, który austriaccy zaborcy polecili wyburzyć a w jego miejscu stworzyć nekropolię, w której centrum wybudowano jedną ze znajdujących się tutaj kaplic. Obecnie Cmentarz przy ulicy Lwowskiej w Chełmie nie służy już do grzebania ludzi. Traktuje się go raczej jako formę historycznego zabytku, który odwiedzać mogą nie tylko mieszkańcy Chełmu i okolic ale również turyści. Wciąż obejrzeć tutaj można zachowane w bardzo dobrym stanie kaplice wybudowane w neogotyckim stylu, których charakterystycznym elementem jest czerwona cegła, którą wyłożono elewacje budowli. Prawie nienaruszone przez czas pozostały tutaj liczne nagrobki pochodzące zarówno z okresu porozbiorowego jak i również z czasów II wojny światowej. Pozostały tutaj również liczne pamiątki po uczestnikach powstania styczniowego. Niektóre z nagrobków szczególnie przyciągają wzrok - są to głównie wysokie kamienne monumenty, które choć straciły swój dawny blask, to nadają miejscu klimat a napisy na nich wciąż dają się odczytać pomimo upływu lat - kilka z nich może nas bardzo zaskoczyć. Będąc w Chełmie lub jego okolicach warto odwiedzić to miejsce ze względu na jego wartość historyczną oraz kulturową. Obrazuje on również, jak zmieniały się w Chełmie wyznania na przełomie wieków.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1904