Dziewicza Góra

Adres:

Chełm

W gminie Chełm w miejscowości Horodyszcze - Kolonia znajduje się wzgórze o wysokości 229 metrów, na którego temat krąży wiele legend i ciekawych opowieści.

Jest to tak zwana Dziewicza Góra. Jeszcze do nie tak dawna myślano, że wzgórze to jest pozostałością po średniowiecznym grodzisku, które miało się tutaj znajdować. Tego typu pozostałości na terenie ziemi chełmskiej można wiele wymieniać a jako przykład podać można na przykład ruiny wieży w Bieławinie. Jak się jednak okazało, Dziewicza Góra to pamiątka po okopach wojennych które tworzono w czasie pierwszej wojny światowej, a domniemane grodzisko znajdowało się kawałek dalej. W latach osiemdziesiątych minionego stulecia Dziewiczą Górę uznano za pomnik przyrody. Rośnie tutaj wiele wspaniałych dębów. Wzgórze obecnie pełni rolę swego rodzaju tarasu widokowego z którego podziwiać można piękną okolicę miejscowości Horodyszcze - Kolonia. Prawie przy samej Dziewiczej Góry znajdują się bardzo stare nagrobki; archeologowie odkryli tutaj również kilka narzędzi oraz sprzętów codziennego użytku - miały to być pozostałości po znajdującym się tutaj dawniej klasztorze (klasztorze dziewic - stąd nazwa góry), który miał zapaść się pod ziemię po ataku Tatarów. Jednak nie ma źródeł, które potwierdzałyby tę teorię ani to, że taki klasztor w ogóle kiedykolwiek istniał w tym miejscu. Nieopodal Dziewiczej Góry odkryto również dawny skarbiec, który mógł pochodzić jeszcze z czasów króla Zygmunta III Wazy. Jako miejsce owiane licznymi tajemnicami i legendami miejsce Dziewicza Góra przyciąga wielu turystów, chcących poznać jej tajemniczy klimat lub próbując odkryć jej kolejne tajemnice. Nikt chyba jednak tak naprawdę nie będzie w stanie poznać o niej prawdy a także dowiedzieć się, ile sekretów jeszcze zgrywa to wzgórze w miejscowości Horodyszcze - Kolonia.

Odwiedziłeś oceń:
(7 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2735