Pałac biskupów unickich w Chełmie

Adres:

Chełm

Góra Zamkowa w Chełmie zdecydowanie należy do jednych z największych atrakcji tego miasta. Na samej górze oraz w jej okolicach znajduje się dawny zespół katedralny.

Jednym z jego elementów jest pałac biskupów unickich, zdecydowanie będący jednym z najbardziej reprezentacyjnych obiektów w Chełmie. Pałac ten powstał w pierwszej połowie XVIII wieku. Kilkukrotnie był remontowany i przebudowywany. W XIX wieku dobudowano wschodnie skrzydło pałacu a także przybudówkę po przeciwnej stronie budynku. Dzięki przeróbkom powstało tutaj kilka pomieszczeń mieszkalnych a także jedną większą salę. Obecnie mało co zachowało się tutaj z oryginalnego barokowego stylu, w którym wybudowany został budynek jeszcze przed przeróbkami - we wnętrzu jedynie możemy zobaczyć zabytkowe meble pochodzące z okresu, w którym wybudowany został pałac. Parterowy budynek, który znajduje się na dość wysokiej skarpie jest obecnie placówką w której działa kancelaria parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Oprócz samego pałacu biskupów unickich, tuż obok w tym miejscu znajdują się również budynki pełniące kiedyś funkcję gospodarczą. Nieopodal znajduje się również Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Budowę pierwotnej wersji budynku jeszcze przed przebudowami ufundował biskup Józef Lewicki. Pałac biskupów unickich w Chełmie jest jedną z wielu tego typu budowli w mieście i okolicach. Znajduje się tutaj wiele pounickich świątyń oraz innych pozostałości, które pochodzą jeszcze z czasów zaborów lub dużo wcześniejszych, jednak nie da się ukryć, że to właśnie ten okres miał największy wpływ na walory architektoniczne tego miasta. Jeśli chodzi o pałac biskupów unickich, to nie ma możliwości oficjalnego zwiedzania budynku, ale jeśli poprosimy o oprowadzenie osoby prowadzące znajdującą się tutaj obecnie kancelarię parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, to na pewno nie będzie problemu.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1646