Szlak Bagien i Moczarów

Adres:

Chełm

Chełmski Park Krajobrazowy utworzony został w 1983 roku dla ochrony wyjątkowo charakterystycznych dla tych terenów torfowisk.

Oznaczony kolorem niebieskim Szlak Bagien i Moczarów liczący sobie 45 kilometrów to idealna propozycja spacerów dla osób szczególnie zainteresowanych aktywnym wypoczynkiem lub tutejszymi okazami flory i fauny. Szlak prowadzi z Dorohuska do Chełma, mijając istniejące w tej okolicy rezerwaty przyrody i unikalne torfowiska węglowe: Roskosz, Brzeźno i Bagna Serebryskie. Tereny na szlaku są także siedliskami licznych gatunków ptaków, które co roku przybywają tutaj na okres lęgu i wychowywania potomstwa. Stwierdzono, że na terenie rezerwatów występuje ponad 142 gatunki ptaków, wśród nich: wodniczka, błotniak łąkowy i dubelt, kszyk, czajka, rycyk. Szczególną ochroną otacza się zagrożoną wyginięciem wodniczkę starając się doprowadzić do wzrostu jej populacji. Tereny torfowisk to także miejsce unikatowych okazów przyrody, m. in. języczki syberyjskiej, turzycy Buxbauma i Davalla, marzycy rudej, pełnika europejskiego, tłustosza dwubarwnego, grzybienia północnego, a także starca wielkolistnego oraz dwulistnika muszego, które poza ziemią chełmską występują tylko w dwóch miejscach w Polsce. Turyści wędrujący Szlakiem Bagien i Moczarów mogą zakończyć swoją wycieczkę w Chełmie, który sam w sobie kusi licznymi zabytkami dokumentującymi wielokulturowość tego miasta: synagogą, kościołami katolickimi oraz cerkwią, a także słynnymi podziemiami kredowymi, wyrytymi w skale na której znajduje się stare miasto przez lata wydobywania kredy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1682