Ścieżka spacerowa szlakiem chełmskich pomników przyrody

Adres:

Chełm

Sąsiadujący z Chełmem Lubelski Park Krajobrazowy pozwalający na podziwianie okolicznej flory i fauny.

Wycieczka szlakiem chełmskich pomników przyrody to sześciokilometrowy spacer pozwalający podziwiać okazy flory w obrębie samego miasta, gdzie znajduje się 12 pomników przyrody – pojedyncze drzewa lub grupy roślinności oraz wzgórze widokowe. Ta przyjemna wycieczka jest też okazją do obejrzenia zabytków chełmskiego starego miasta. Szlak chełmskich pomników przyrody zaczyna się na ulicy Lubelskiej, niedaleko wjazdu na teren jednostki wojskowej, gdzie napotkamy parę wiązów szypułkowych. Ruszając dalej do starego miasta będziemy mieli okazję zobaczyć rzadko rosnące na terenach polskich drzewo: miłorząb dwuklapowy zwany także chińskim, który rośnie na podwórzu dawnego klasztoru reformatów – obecnie mieszącego zespół szkół. W dalszej drodze mijamy kościoły chełmskie: p. w. św. Andrzeja Apostoła z I połowy XVIII wieku oraz kościół p. w. Rozesłania Świętych Apostołów, aby dotrzeć do Pomnika Niepodległości, gdzie rośnie ajlant gruczołowaty pochodzący z Chin. Na nieodległej zaś Górce Chełmskiej znajdziemy monumentalny jesion wyniosły. Te drzewa rosną także na ulicy Hrubieszowskiej, gdzie wiedzie szlak. Dalsza droga szlakiem pomników przyrody prowadzi na teren dawnego carskiego szpitala wojskowego, gdzie rośnie iglicznia trójcieniowa, kolejna roślina rzadko występująca w tych okolicach. Spacer można zakończyć natomiast w lesie Borek, gdzie natkniemy się na grupę modrzewi europejskich, a zainteresowanych dalszym zwiedzaniem okolicy może skusić okoliczny rezerwat przyrody Wolwinów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1481