Dawna Cerkiew greckokatolicka w Nowym Lublińcu

Adres:

Nowy Lubliniec

Dawna cerkiew greckokatolicka w Nowym Lublińcu to świetne miejsce do zwiedzania, dlatego też co roku przyjeżdża tutaj wielu turystów, którzy lubią podziwiać budowle sakralne i kościelne.

Takich w gminie Cieszanów nie brakuje, więc z pewnością zostaną tutaj zaspokojone wszystkie potrzeby krajoznawcze takich osób. Cerkiew, która powstała w Nowym Lublińcu po wojnie została przejęta przez kościół rzymskokatolicki, ale szybko się to zmieniło na typ greckokatolicki. Jest ona w całości murowana, co świadczy o jej solidności oraz wytrzymałości. Nadal prezentuje się ona okazale, choć w środku nie odprawia się już żadnych nabożeństw oraz mszy, nie jest to już cerkiew, lecz pozostałość po tym miejscu. Wzniesiona została ona ponad 100 lat temu, po drodze była odrestaurowana, dlatego prezentuje się ona estetycznie i jest charakterystycznym punktem Nowego Lublińca oraz całej gminy Cieszanów. Odwiedzenie tego miejsca jest szczególnie polecane osobom starszym, które cenią sobie budynki sakralne oraz kościelne i lubią poznawać ich historię oraz architekturę. Ta dawna cerkiew to na pewno optymalne rozwiązanie na ciekawe spędzenie urlopu w celach poznawczych. Nie ma się więc co dziwić temu, że tak wiele osób chętnie odwiedza tę budowlę, aby choćby uwiecznić ją na fotografii. Jest to kościół filialny w parafii znajdującej się w Starym Lublińcu. Miejsce szczególne, które zostało wzniesione w określonym celu. Cechą charakterystyczną tej dawnej cerkwi jest to, iż nie jest ona zbyt pokaźna pod kątem rozmiaru, ale za to zbudowana zgodnie ze współczesnym stylem budowli sakralnych, więc można powiedzieć, że jest w niej kilka nowoczesnych elementów. Warto zdecydować się na jej odwiedzenie, dzięki czemu można poszerzyć swoją wiedzę o zabytkach sakralnych i dowiedzieć się na miejscu jak funkcjonowała kiedyś ta dawna cerkiew.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1740